Gözler `yeni ekonomi modeli`ne çevrildi

Gözler `yeni ekonomi modeli`ne çevrildi

Ekonomi piyasalarında gözler Bakan Albayrak tarafından bugün duyurulan, yarın açıklanacak olan `yeni ekonomi modeli`ne çevrilmiş durumda.

Gözler `yeni ekonomi modeli`ne çevrildi
Editor: Hakan A.
09 Ağustos 2018 - 19:20 - Güncelleme: 10 Ağustos 2018 - 09:33

Ekonomi piyasaları yarın açıklanması planlanan `yeni ekonomi modeli`ne odaklanırken, içerik ise büyük merak konusu olmuş durumda. Türkiye ekonomisi, iç ve dış saldırılar altında istikrarını korumaya çalışırken, ekonominin dümenine yeni geçen Bakan Albayrak, `yeni ekonomi modeli` için düğmeye bastı. Türkiye yarından itibaren `yeni ekonomi modeli`ne geçiş yapıyor. Peki yeni ekonomik model neleri içeriyor, hangi değişiklikleri kapsıyor? Şimdi piyasalarda tüm gözler bu soruların yanıtı için Bakan Albayrak'ın açıklamalarını beklemeye başladı.

Türkiye ekonomisi yeni bir döneme geçiş için düğmeye bastı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilirken, yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlayan Berat Albayrak önemli adımlar atmaya başladı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, çalışmaları tamamlanan `yeni ekonomi modeli`ni hayata geçiriyor. Türkiye ekonomide yeni bir modele geçiş yapıyor. Piyasalarda ve ekonomi çevrelerinde tüm gözler bu açıklamalara çevrildi.

Emlak Pencerem / Ekonomi haberleri - 9 Ağustos 2018 - İstanbul

Gerçekleştirilen tüm istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçeve yarın Bakan Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşılacak.

Bakanlık tarafından yazılı açıklama ile duyurulan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin ilk bilgiler de açıklamada yer aldı.

Kamuoyuna daha önce açıkladığımız gibi orta vadeli plan ile ilgili çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelerek OVP ye baz teşkil eden parametreler için istişarelerimiz sürmektedir. Bu kapsamda dün Bakanlığımız bünyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Orta Vadeli Plan kapsamında, 2019 yılı büyümesinin %3-%4 aralığında olması, enflasyonun en kısa sürede tek haneye inmesi için güçlü bir politika birleşimi ve tedbir seti OVP kapsamında detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın ise %4 civarlarında dengeleneceği beklenmektedir.

Kamuda bu yıl başlatılan tasarruf programı, orta vadede devam edecektir. Bütçe açığı ise %1,5’lar seviyesinde sınırlandırılacak, özellikle altyapı yatırımlarımızda yurtdışı finansman ve yabancı yatırımcı şartı ile ilerlenecektir.

Kamudaki tasarruf ve dengeli ekonomik yapı ile hazine borç çevirme oranları %100’lerin altına indirilecektir.  2018 yılının geri kalan bölümünde ise daha önce açıkladığımız ve bir süredir üzerinde çalıştığımız 35 milyar TL tasarruf ve gelir artırıcı önlem ile FDF’nın +5 Milyar TL’ye yükselmesi, yılın bundan sonraki aylarında kredi roll over oranının %100 olması (yıl sonu iç borç çevirme oranının %104 olması), bütçe açığının ise yıl başında açıklanan program ile paralel olarak %2’nin altında olması hedeflenmektedir. Yılsonuna kadar mali politikalar ile ilgili aksiyonlarımız ile bu hedefleri gerçekleştirmek temel amacımız olacaktır.