GSS Borcu olanlar dikkat! 5 milyon kişinin GSS faiz ve gecikme...

GSS Borcu olanlar dikkat! 5 milyon kişinin GSS faiz ve gecikme cezası silinecek

GSS Borcu bulunanlar, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlularına af gibi düzenleme Meclis'ten geçti. 11.7 milyar lira prim borcu olan yaklaşık 5 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren habere göre, faiz ve gecikme cezaları bulunan kişilere af getirilirken tüm ayrıntılar netleşti.

24 Şubat 2017 - 09:44

Milyonlarca GSS borçlusu vatandaşı rahatlatan toba kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'ndan geçerek resmen yasalaştı. Yeni kanuna göre GSS prim borçları kapsamında faiz ve gecikme cezaları bulunanların borçları tamamen silinecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlularını yakından ilgilendiren gelişme dün gece torba kanunla yasalaşan maddelerle borçlar silinecek. 11.7 milyar lira prim borcu olan yaklaşık 5 milyon vatandaşı yakından ilgilendiren habere göre, faiz ve gecikme cezaları bulunan kişilere af getirildi. Bu kapsamda GSS borcu bulunanların faiz ve gecikme cezaları silinerek sıfırlanmış olacak. Sigortalı çalışmayan ve yakını üzerinden sağlık hizmeti alamayanlar ise GSS’li olarak ayda sadece 53.3 lira tutarında para ödeyeceği kaydedildi.

Genel Sağlık Sigortası GSS'de yeni bir sayfa açılıyor. Daha önce yapılan düzenlemelerle birlikte 25 yaşın altında olanların prim borçları silinmiş, lise ve üniversite öğrencilerine, mezuniyetten sonra 2 yıl süreyle prim ödemeden sağlık hizmetinden yararlanmasının önü açılmıştı.  SBu kez GSS sistemi kapsamında daha köklü bir değişikliğe gitme kararı alınarak uygulamaya konuldu.

TBMM'de torba yasayla geçen yeni kanun ile birlikte, gelir testi zorunlu olmaktan çıkarıldı. Düzenlemede herhangi bir işte çalışmayan ve “bakmakla yükümlü olunan" sıfatıyla annesinden, babasından, çocuğundan dolayı sağlık hizmeti alamayanlar GSS'li olarak tescil edilecekler. Bu durumdaki herkesten brüt asgari ücretin yüzde 3'ü oranında aylık primler alınacak. Bu da 2017 yılı itibarıyla aylık 53.30 lira prim anlamına geliyor.

Gazete Habertürk'te yer alan haberin ayrıntılarına göre, yapılan son değişikliklerle torba kanun teklifiyle Meclis'ten geçirilen yasada ödeme gücünün olmadığını belirtenler, SGK'ya başvurarak gelir testi talebini yapacaklar. Gerçekleştirilecek gelir testinde hane içindekilerin kişi başına gelirinin brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olduğu tespit edilmesi durumunda, prim ödemesi yapılmayacak. Yapılacak olan Test sonuçlanıncaya kadar ödemesi gerçekleştirilmiş prim paraları da geri iade edilecek. Bunların primleri devlet tarafından karşılanacak.

Bunun için de 2017 yılında hane içinde kişi başına gelirin 592.50 liranın altında kalması gerekecek. Örneğin 4 kişilik bir ailede üniversiteyi bitirdikten sonra 2 yıl geçtiği halde iş bulamayan veya 25 yaşını dolduran çocukların GSS primi ödeyip ödemeyeceği tespit edilirken, yapılacak gelir testinde bu ailenin toplam gelirinin 2 bin 370 liranın altında olması koşulu aranacak. Gelir testinde eve giren nakit paranın yanı sıra konut, araba gibi varlıklar da dikkate alınıyor.

Prim yüksek olduğu için borçlu duruma düşen vatandaşlar sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Kimisi de yüksek primden kaçınmak amacıyla yeşil kart statüsünde sağlık hizmeti alıyor. Yeşil kartlılar sadece devlet hastanelerinde tedavi olabiliyor. Üniversite hastanelerine ancak sevk edilirlerse gidebiliyorlar. Özel hastanelere ise hiç gidemiyorlar. Yeni düzenlemeyle 53 lira prim ödeyenler üniversite hastanesine de özel hastaneye de giderek sağlık hizmeti alabilecekler.

YEŞİL KARTLILAR DA 53 TL'YE DÖNEBİLİR

Bu imkândan dolayı, yeşil kartlıların kendilerine ve ailelerine tüm hastane kapılarının açılabilmesi için sadece 53 lira prim ödeme tercihinde bulunabileceği değerlendiriliyor. SGK, yasanın yürürlüğe girmesinin ardından borcu bulunan vatandaşlara tebligatta bulunarak bilgilendirecek. Bir yandan da kamu spotu, bilgilendirme broşürleri, afişlerle tanıtım faaliyetleri yürütülecek.

GEÇMİŞ BORÇ HESABI DA 53 TL'DEN

2012'den beri GSS prim borcu olanların sayısı 7.2 milyon kişiye ulaşıyor. Ancak, zaman içinde sisteme girip çıktıkları için bunların bir kısmının mükerrer olduğu düşünülüyor. SGK, gerçek borçlu sayısının 5 milyon dolayında olduğunu tahmin ediyor. Bu kişilerin borç tutarı ise 11.7 milyar liraya ulaşıyor. Yeni düzenlemeyle geçmişe doğru tüm primler maksimum 53.3 liradan tahsil edileceği için 11.7 milyar liralık anapara borcun 5 milyar liraya inmesi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..