Reklamı Geç
Günlük kiralık evlere bankadan ödeme zorunluluğu getirildi

Günlük kiralık evlere bankadan ödeme zorunluluğu getirildi

Günlük kiralık evlerde yeni değişiklik... İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirlerde poüler olan ve kayıt dışı, yasa dışı işlerin döndüğü Günlük evlere kira belgelendirme zorunluluğu getirildi!

09 Haziran 2017 - 12:33

Türkiye'de son yıllarda büyük sorunlara neden olan günlük kiralık evler için yeni dönemde yapılan düzenleme ike kira belgelendirme zorunluluğu getirildi. Bundan böyle kiralanan evin bedeli banka yoluyla ödenmek zorunda. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Haziran 2017 - İstanbul

Son yılların önemli yatırım aracı günlük kiralık evler için kira ödemeleri banka yoluyla yapılacakk. Kiraya veren kira bedelini belgelemek zorunda konuya ilişkin resmi karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Çok sayıda günlük kiralık konut seçeneğinin bulunduğu özellikle büyükşehirlerde, uyuşturucu partileri, fuhuş ticareti, teröre yataklık gibi önemli suçları bu dairelerde kayıt dışı olarak işleyenlerin önüne geçilmesi adına yapılan çalışmalar kapsamında yeni bir düzenleme hayata geçirildi.

Haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında tutara bakılmaksızın kiraya ilişkin tahsilat ve ödemelerinin banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

İlgili gelir vergisi genel tebliğinde yapılan değişiklik, 26951 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gelir Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 268)’nin “1. Tevsik Zorunluluğunun Kapsamı” başlıklı bölümünde değilşikliğe gidildi.

Bu kapsamda yapılan yeni düzenleme ile birlikte, “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 YTL ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,” ibaresi “Konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın kira geliri elde edenlerin,” şeklinde değiştirilmiştir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..