Reklamı Geç
Gurbetçi vatandaşlara ve yabancıya iş yeri ve konut satışında...

Gurbetçi vatandaşlara ve yabancıya iş yeri ve konut satışında KDV istisnası

İnşaat ve konut sektörüne doping etkisi yapacak, inşaatçıyı sevindiren yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. TBMM'de kabul edilen son torba kanun içerisine yabancıya ve gurbetçilere KDV istisnası uygulaması getirildi.

23 Şubat 2017 - 13:38

Konut sektörüne doping olacak yeni kanun teklifi ile gurbetçi vatandaşlarımız başta olmak üzere, yabancıya iş yeri ve konut satışlarını kapsıyor. Bu kapsamda yabancıya ve gurbetçilere KDV istisnası uygulanacak. İşte ayrıntılar.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Şubat 2017 - İstanbul

İnşaat şirketlerinin beklediği yabancılar ile gurbetçilere konut ve iş yeri satışında KDV istisnasına dair torba kanun ile alakalı sıcak gelişme yaşanıyor. Teklif ile alakalı ilk bölüm TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Ekonomiyi iyileştirme, inşaat sektörüne dopiing etkisi yapacak çok sayıda kanunun yasalaşması sonrasında başlatılan konut kampanyaları ile satışlar hızla devam ederken, yeni düzenlemeler de peş peşe gelmeye devam ediyor. İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yeni bir düzenleme daha torba kanun teklifi ile TBMM'den geçti.

Teklife göre yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları iş yeri ve konutta KDV ödemeyecek.

KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya iş yeri satın alanlar bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak, bu konut ve iş yerlerini bir yıl içerisinde satması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

YORUMLAR

  • 1 Yorum