GYODER Başkanı Aziz Torun 'dan veda konuşması

Gayrimenkul sektörü'nde yılların birikimini GYODER'de yaptığı hizmetlerle devam ettiren Aziz Torun, sektördeki son gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda veda konuşmasını yaptı.

GYODER Başkanı Aziz Torun 'dan veda konuşması
Editör: Hakan A.
23 Mart 2017 - 14:20

Gayrimenkul sektörünün önemli kuruluşlarından biri olan GYODER'de Gewnel Kurul öncesinde sektöre ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Aziz Torun, veda konuşmasını yaptı. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Mart 2017 - İstanbul
 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ve Başkan Yardımcıları Haldun Ersen, Özlem Gökçe, Neşe Çekici, Füsun Yılmaz, Ersun Bayraktaroğlu basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda konuşan Aziz Torun, “Bu bir değerlendirme ve veda toplantısıdır” dedi.
 
GYODER ‘de 2013 yılında başkanlık görevine seçilen Aziz Torun, yeni yapılacak kongrede aday olmayacağını zamanı geldiğinde koltuğu bırakmak gerektiğini ifade etti. GYODER’de Genel Kurul Mayıs ayı başında yapılacak ve yeni yönetim oluşturulacak.
 
Basın toplantısında konuşan Aziz Torun bugüne kadar yapılanlarla ilgili bilgi verdi, değerlendirmelerde bulundu. Torun “Sektörle ilgili mevzuat çalışmaları, bilgi üretilmesi, data oluşturulması gibi ciddi eksiklikler vardı. 2013’den bugüne kadar ciddi çalışmalar yaptık, raporlar yayınladık. Bilgi ve data olmadan yapılanlar eksik ve anlamsızdır. 270 aktif üyemiz var. Yüksek İstişare Kurulu oluşturduk. Bu kurulda eski başkanlar yer aldı. “ açıklamasını yaptı.


 
Aziz Torun, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 1 Ağustos’ta 40 üye ile önemli iki karar aldıklarını açıkladı. Torun konuşmasında, “Birincisi istihdama devam edilecek şantiyeler durmayacak ve konut satışları için düşük faiz ile büyük bir kampanyasına imza attık. İkinci önemli kararımız ise bombalanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tamir ve onarımını üstlendik. Tamir ve onarım için 30 milyon TL harcama yapıldı.” dedi.
 
Sektörü ilgilendiren önemli düzenlemeler için SPK ve bir çok Bakanlık ile çalıştıklarını bir çok düzenlemenin  yasalaştığını ancak yapılacak daha çok şeyin olduğunu ifade eden Aziz Torun, “Sat sonra yap anlayışının ötesinde sektöre yeni finans modelleri eklemek gerekiyor. Gayrimenkul Sertifikası, Gayrimenkul Yatırım Fonu ve Altyapı GYO ların yasalaşması için çalışmalar yaptık. Henüz eksiklerimiz var. Tahvil çıkarma, halka açılma, Öz kaynağı güçlendirme ve şirketlerimizin bu vasıflara ulaşması lazım. Gayrimenkul’un ihracat ürünü saylması gerekiyor. KDV muafiyeti gibi vergi ve harçların kalıcı olarak yasalaşması lazım. İmar  yasası, kentsel dönüşüm, yurt dışı fuarlara katılımın etkin olması gibi bir çok çalışmanın yapılması gerekiyor.” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum