Son dakika: Bakanlıktan İstanbul'daki elektrik kesintilerine ilişkin flaş açıklama

Bakanlık İstanbul'da meydana gelen elektrik kesintilerine ilişkin son dakika açıklamasında bulunurken, yaşanan arızalar ve elektrik kesintisi sorununa dair kesintisiz çalışmaların sürdürüldüğü, nedenlerinin ise belli olduğu açıklaması haberimizde.


Son dakika: Bakanlıktan İstanbul'daki elektrik kesintilerine ilişkin flaş açıklama

İstanbul'da son günlerde yaşanan büyük elektrik kesintilerini yakından takip eden bakanlık araştırmaların devam ettiğini, ekiplerin emniyetle birlikte kapsamlı çalışma yürüttüğünü açıkladı.

Günün son dakika haberi; elektrik kesintisi haberi, açıklama Enerji Bakanlığı tarafından yapıldı. Açıklamada İstanbul genelini etkileyen elektrik kesintilerine dair yapılan çalışmalar ve, kesintinin nedenleri hakkında bilgiler paylaşıldı. Milyonlarca İstanbullu saatlerce elektriksiz ve doğalgazsız kaldı, evlerinde adeta dondu. Çok sayıda ekip ise günlerdir elektrik kesintileriyle sahada mücadele veriyor. Bakanlık yaşanan kesintilerle alakalı bilgilendirme açıklamasında bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 31 Aralık 2016 - İstanbul

İstanbul genelinde etkisini devam ettiren kuvvetli fırtına ve yağışlar nedeniyle olumsuz etkilenen enerji hatlarında yaşanan büyük arıza nedeniyle şehirde yaşanan büyük elektrik kesintileri vatandaşı çileden çıkarırken, bugüne kadar ilk kez yaşanan büyük çaplı kesintiler yüzünden Enerji Bakanlığı her gün konu hakkında bilgi paylaşımında bulunmaya devam ediyor.

Marmara Bölgesi'nin kuzeyinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınanın, Anadolu'dan gelen ve İstanbul'u besleyen iletim hatlarında meydana getirdiği arızaların giderilmesine yönelik çalışmaların kesintisiz biçimde sürdüğüne dikkat çekilen Bakanlık açıklamasında, ayrıca yapılan çalışmalarla alakalı olarak yapılanlar hakkında detaylar da paylaşıldı.

Bakanlık açıklamasında, "Ekiplerimiz 4 grup halinde toplam 164 kişi ile arızaların onarımı için aralıksız çalışmalarına devam etmektedir. Hava koşullarının normale dönmesi ile 7 hat boyunca 4 adet 20mx80m boyutundaki direğin tamamen yıkıldığı, 69 adet direk üstü kulenin kırıldığı ve koptuğu tespit edilmiştir." denildi. 

Ekiplerin aralıksız çalıştığını hatırlatan Bakanlık açıklamasında, "Bu boyutlarda bir hasarın neden kaynaklandığına ilişkin de araştırma çalışmaları başlatılmıştır. Düzenli bakımları yapılan ve bazıları çok yakın zamanda yenilenen hatlarda, bu boyutlarda bir hasarın nasıl oluştuğu ile ilgili tüm ihtimaller üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede Bakanlık birimlerimizin çalışmalarının yanında, hasarın neden kaynaklandığını tespit etmek için, Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile koordineli bir inceleme başlatılmıştır.

Bakanlığımız ilgili tüm birimleri sahadaki çalışmaları takip etmekte ve yönetmektedir. Vatandaşlarımızın bilgisine sunulur." ifadelerine yer verildi.