Hasankeyf 2 Köprüsü trafiğe açılıyor

Bugün açılışı gerçekleştirilecek Hasankeyf 2 Köprüsü bölgeye büyük değer katacak, ülkenin en uzunu olacak.

Hasankeyf 2 Köprüsü trafiğe açılıyor
Editör: Hakan A.
17 Nisan 2021 - 13:26
Ülke genelinde önemli ulaşım projeleri kapsamında önemli bir yer alan Batman Hasankeyf köprüsü tamamlandı ve açılışını bekliyor. Hasankeyf 2 Köprüsü bugün düzenlenecek törenle trafiğe açılacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 17 Nisan 2021 - İstanbul


Türkiye'nin en uzun köprüsü olan Batman'da Hasankeyf köprüsü açılışı için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan dev köprünün açılışını bugün gerçekleştirecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından hizmete alınacak dev köprü projesi Hasankeyf'e ulaşımı sağlayacak ve Batman-Midyat yolu üzerinde bulunan Baraj üzerinden geçişi sağlamış olacak.

Toplamda 1001 metre olan uzunluğu ile Türkiye'de yer alan köprüler arasında en uzunu olma özelliğini taşıyan  Hasankeyf 2 Köprüsü açılışı bugün gerçekleştiriliyor. Batman-Midyat yolu üzerinde Dicle Nehri Baraj gölü üstünde yapılan Hasankeyf varyantı baraj gölet geçişi sorununa çözüm olacak Hasankeyf-2 Köprüsü yapımı tümüyle tamamlanmış oldu. Açılış heyecanı yaşanan bölgede trafik akışı resmen başlamış olacak.


Maksimum ayak yüksekliği 90 metre, maksimum açıklığı 168 metre olan köprü, hibrit tasarıma sahip olarak yapıldı. Köprünün 681 metresi dengeli konsol, 320 metresi prefabrik kirişli şekilde inşa edildi.

Hasankeyf-2 Köprüsü, Ilısu Barajı çalışmaları kapsamında baraj göleti altında kalan Batman-Hasankeyf-Gercüş-Midyat yolunun göl sahası dışından yeniden inşa edilmesi ve Hasankeyf'in yeni yerleşkesine ulaşımın sağlanması için projelendirildi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum