Hasbahçe’ye İmar haberine jet yalanlama

Gündeme bugün bir gazete tarafından yayımlanan 'Hasbahçe’ye İmar' haberindeki iddialara Kültür ve Turizm Bakanlığından jet hızıyla gerçek dışı yalanlaması geldi.

Hasbahçe’ye İmar haberine jet yalanlama

Gündeme bugün bir gazete tarafından yayımlanan 'Hasbahçe’ye İmar' haberindeki iddialara Kültür ve Turizm Bakanlığından jet hızıyla gerçek dışı yalanlaması geldi.

Hasbahçe’ye İmar haberine jet yalanlama
13 Ekim 2017 - 17:52

Son zamanlarda ara ara gündeme getirilen Topkapı Sarayı imara ve ranta açılıyor haberlerine bir yenisini ekleyen Hürriyet gazetesine jet yalanlama Bakanlık'dan geldi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Ekim 2017 - İstanbul

Konuya ilişkin son dakika açıklaması ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan geldi. Haberin tamamen gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, haber kamuoyunu yanıltmayı hedeflemektedir denildi.

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI; HASBAHÇE'YE İMAR BAŞLIKLI HABER TAMAMEN GERÇEK DIŞIDIR

"Hürriyet Gazetesi'nde bugün yayımlanan ‘Hasbahçe’ye İmar’ başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu haber Tarihi Yarımada'nın yapılaşmaya ve imara açılmak istendiği algısını oluşturarak kamuoyunu yanıltmayı hedeflediği açıktır.
 
Bütünüyle spekülasyondan ibaret bu haberin aksine Bakanlığımız, Sur-u Sultani’nin yeniden ihyasına ilişkin çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 
Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir.
 
Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı'na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir.
 
Bu maksatlı haberi ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz." denildi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Maksadını aşan bir haber..."

Skandal iddianın gündeme gelmesi sonrasında Fatih Belediye Bakanı Mustafa Demir, gazetecilerle Hasbahçe'de bir araya gelirken, önemli açıklamalarda bulundu.Başkan Demir, "Maksadını aşmış bir haber. Bizim  anıtlar kuruluna önerdiğimiz yer surların arasındaki dar alan. Ve bu alan gördüğünüz gibi metruk bir alan. Bizim açımızdan dünyanın en güzel yeri ama güvenlik açısından da sıkıntılı bir alan" dedi.

Demir, "Burası asla ve asla inşaata açılmayacak. Burada asla inşaat söz konusu değil. Koruma amaçlı imar palanlarına aykırı taş bile koyamazsınız. Hedefimiz ne peki? Bu alanda ecdad yadigarı tarihi eserlerimiz var. 1. derece SİT alanlarında eserleri ihya mümkün değil. Asla ve asla inşaata açılmayacak" ifadeleirni kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum