Hatice Kolçak, CNN Türk'e Yabancıların Türk vatandaşlığı'na geçişi için yapılan düzenlemeyi değerlendirdi

Emlak Pencerem Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, CNN Türk ekranlarında yabancıya gayrimenkul satışı ve Türk Vatandaşlığına geçişe ilişkin yapılan yeni değişiklikleri değerlendirdi.

Hatice Kolçak, CNN Türk'e Yabancıların Türk vatandaşlığı'na geçişi için yapılan düzenlemeyi değerlendirdi
Editor: Hakan A.
19 Eylül 2018 - 19:00

İnşaat sektörünü yakından ilgilendiren yabancıların konut alımlarını artıracak, Türk Vatandaşı olma hakkı tanıyan yeni yönetmelik bu sabah Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte yabancı ülke vatandaşları 250 Bin Amerikan Doları tutarında gayrimenkul satın alarak Türk Vatandaşlığı alma hakkını kazanacak. Gayrimenkul sektöründe yabancıya konut satışını hızlandıracak bu önemli gelişmeyi Hatice Kolçak değerlendirdi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Eylül 2018 - İstanbul

CNN Türk canlı yayınına katılan EmlakPencerem.com Genel yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, gündemin önemli gelişmesi Yabancıların Türk Vatandaşlığına geçişinde 1 Milyon Dolarlık bedel yerine 250 Bin Dolar ödenmesine ilişkin yeni yönetmeliği değerlendirdi.

Kolçak, "Ağustos ayı yabancılara konut satışında zirve yaptı. Geçen yılın aynı ayına göre %129,6 oranında artış oldu. 3866 adet yabancıya konut satıldı. Bunun iki önemli nedeni var. Dövizdeki değerlenme en büyük etken. Örneğin Mayıs ayında 500 bin TL'lik bir konutu 125 bin dolara alıyor iken bugün 75 bin dolara alabiliyorsunuz. Bu yabancıları Türkiye'ye getirdi. Ayrıca bu yıl konut fiyatlarında ki gevşeme ile beraber düşük te önemli bir etken oldu." dedi.

Yabancıların tercih ettiği bölgelere değinen Kolçak, "Başta Irak, İran, Kuveyt, Suudi Arabistan, Rusya gibi ülkeler Türkiye'den konut aldı. İstanbul özelinde bakacak olursak, 3. havalimanı ve etrafı, Beylikdüzü, Başakşehir ile beraber bütçeye göre hemen hemen her bölgeye talep gösteriyorlar. İstanbul'da Anadolu ve Avrupa yakasında yabancıları görmek mümkün. Ege ve Akdeniz, Karadeniz ve Yalova 'da dikkat çeken alımlar yapılıyor." açıklamasını yaptı.

Yabancıya gayrimenkul satışının 250 bin dolara inmesinin yabancı satışını artıracağını söyleyen Kolçak, "Çok önemli bir düzenleme bugün Resmi Gazetede yayınlandı. Yabancı uyruklu vatandaşlar 250 bin ABD Doları karşılığı alacakları gayrimenkul ile Türkiye Vatandaşı olabilecekler. Bu rakam 1 milyon dolar idi daha önce. Rakam yüksek olduğundan yeteri kadar talep görmemişti. Üst segment alımlar olabiliyordu. 250 bin ABD Doları oldukça iyi bir rakam. Yabancıları harekete geçirecek bir rakam. Sektörün de talep ettiği ve beklediği bir şeydi bu. Yabancı satışını artıracaktır." dedi.

Devlet üzerine düşeni yaptı bu konuda sektörün kendine çeki düzen vermesi gerektiğini dile getiren Hatice Kolçak sözlerini şöyle tamamladı. 

"Yabancı yatırımcının önünü açan bu düzenleme de şuna dikkat etmek gerekiyor. Bu anlamda devlet üzerine düşeni yaptı, yabancının önünü açtı, TC vatandaşı olmanın önünü açtı. Türkiye bundan sonra Avrupa ve ABD ile yarışır hale geldi. Doğru... Fakat sektöründe kendine çeki düzen vermesi gerekir kanaatindeyim. Satılan gayrimenkullere baktığınızda bitmişlerin yanında bitmemiş maketten satılan gayrimenkuller de var. Resmi gazetede bununla ilgili bir ayrıntı yok ancak bugüne kadar maketten ev de satıldı ve yeni düzenleme ile satılacak görünüyor. Bizim burda yabancıların Türkiye'de ki haklarını hukuki olarak garanti altına alması, sektörün bu konuda kendini geliştirmesi, bu konuda uzmanlaşması gelen yabancıya garanti vermesi lazım. İnşaatı tamamlama garantisi bunun için tamamlama sigortası, gayrimenkulün değerlemesi yani fiyat garantisi, hukuki altyapıyı sağlamamız lazım. Bizim en büyük eksiğimiz yabancıya satışta bu altyapının sağlanmadığı takdirde 250 bin dolarlık satışında bizi olması gerektiği yere götüreceğini düşünmüyorum. Altyapı anlamında hem sektöre hem uzmanlaşan aracılara çok iş düşüyor diye düşünüyorum."

Konut fiyatlarını arz ve talep belirleyecektir diyen Kolçak, "Konut fiyatlarını ve piyasayı yorumlayan Hatice Kolçak, arz ve talebin piyasa da konut fiyatlarını olması gereken yere getireceğini söyledi. Konutta kira ve fiyat makasının çok açıldığını söyleyen Kolçak, piyasanın bunu arz ve talep ile dengeye getireceğini ve zamanla oturacağını ifade etti." ifadelerini kullandı.

Hatice Kolçak'ın CNN Türk ekranlarında yaptığı değerlendirmeyi buradan izleyebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ın CNN Türk ekranlarında yaptığı değerlendirmeyi buradan izleyebilirsiniz.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum