Hatice Kolçak, "Kripto paralarda düşüş borsalara yansıyor"

Kripto para piyasalarında başlayan düşüş eş zamanlı küresel borsalara mı sıçradı? TBMM Bitcoin açıklaması ve diğer kripto gündemi değerlendiren Hatice kolçak, kriptolarda yaşanan düşüşün borsalara yansıdığını söyledi.

Hatice Kolçak, "Kripto paralarda düşüş borsalara yansıyor"
Editör: Hakan A.
20 Nisan 2021 - 22:45 - Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 03:14
Kripto paralar hakkında karmaşık kararlar alınıyor, inanılmaz düşüşler yaşanıyor. Hal böyle olunca milyonlarca yatırımcı borsalara para aktarmaya, anlık sert çıkış ve düşüşlerle kazanç sağlamaya çalışıyor. Kar eden elbette var, ama zarar eden de bir o kadar. Peki nereye gidiyor bu kripto paralar? Merkez Bankası'nın flaş Bitcoin değerlendirmesi ve diğer gelişmeler neler?

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 20 Nisan 2021 - İstanbul


Bitcoin ile birlikte hareket eden milyonlar ve tabi alt coinler... Bitcoin (BTC) kripto parasına yatırımlar alt coinler dahil olmak üzere son hız sürmekte. Pek çok ülke BTC ile alakalı açıklamaları peş peşe yapıyor. Kripto paraların geleceği ise yeni yeni şekilleniyor. Yaşananlar devletler nezdinde tabi.

KRİPTOLARDA DÜŞÜŞ BORSALARA YANSIYOR


Uzman isim Hatice Kolçak, hafta sonu Pazar günü Bitcoin ile başlayan ve tüm alt coinlere yayılan düşüş, bir sonraki gün normal borsaların açılmasıyla birlikte biraz yansıması değerlendirilebileceğinin altını çizdi. Kolçak, "Özellikle Amerika ve diğer borsalarda iştah oldukça düşük. Küresel piyasalarda risk algısı değişti. Piyasalarda yeni haftada kırmızılar daha baskın olduğu görüldü. Baktığımız zaman ne kadar elle tutulur bilinmez ancak piyasalar türlü bahanelerle birbirini takip ediyor. Kripto borsalarının iştah kabartan hızlı seyri, normal borsalar tarfından yatımcısının kafasını karıştırmış gibi. Bitcoin ile başlayan düşüş sonrası yansımaların bir şekilde borsalar tarafında iştahı düşürmesi neticesinde yatırımcı biraz bakalım, izleyelim havası estirmiş durumda. Aynı durum Türkiye piyasalarında iştah düşüklüğü söz konusu." ifadelerini kullandı.

BitTorrent (BTT) tehlikeden ne zaman çıkar? BTT coin 21 Nisan teknik analiz grafik yorum

BİTCOİN'DE DÜŞÜŞ BORSADA ÇÖKÜŞE NEDEN OLUR MU? ALTIN VE DOLAR NASIL ETKİLENİR?

Ekonomi yorumcusu Hatice Kolçak, YouTube kanalı üzerinden kripto paralara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.TBMM'den çok kritik 'Bitcoin' tavsiyesi

Merkez Bankası tarafından kripto paralar ile alakalı olarak geçtiğimiz hafta yayımladığı yönetmelik ile birlikte piyasalarda yasak havası estirilmeye devam ediyor. Uzman isimler ve pek çok kurum yasakların sadece elektronik para şirketlerinin varlık alım satımlarına yönelik olduğunu, kripto para borsalarından işlemlerin bankalar üzerinden yapılacağını sıkça vurguladılar. Diğer taraftan bugün yaşanan bir diğer önemli gelişme ise Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) araştırma komisyonu değerlendirmesi oldu.  TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı’nın, ‘Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri’ raporu kapsamında Bitcoin vurgusu oldukça dikkat çekiciydi. Altın ve nakit para sistematiğinin tarihsel sürecinin masaya yatırıldığı raporda, “Bitcoin; bankaların, aracı kurumların, otoritelerin ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, her türlü işlem masraflarından ve kısıtlamalarından uzaktır. Riskler değerlendirilerek, teşvik edici düzenlemeler yapılırsa, Bitcoin pazarından gelir elde etmemiz de mümkün olabilecek” ifadelerine yer verildi.

İşte o rapor

Kripto paralar dışındaki dijital ve sanal paralar, kendi başlarına para birimi değildirler. Temsil ettikleri ülkenin ulusal para birimine dayalıdırlar ve o ülkenin merkezi otoritelerince düzenlenip denetlenebilirler. Yani, dijital olarak bir değeri temsil eden varlıklar dijital para birimidir. Bu para biriminden itibari para cinsinden tanımlananlara elektronik para, itibari para cinsinden tanımlanamayanlara ise sanal para denilmektedir. 

Merkezi olmayan sanal paralardan şifre bilimi kullananlar ise kripto para olarak adlandırılmaktadır. 

Merkezi olmayan bu yapının kontrolü blok - zincir (blockchain) adı verilen bir nevi kayıt defteri niteliğindeki işlem veri tabanları tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Bitcoin ve alt coin’lerin alternatif para birimine karşılık gelmesi ve herhangi bir otoriteye bağlı olmaması, karapara aklanması ve yasadışı işlemlerde kullanılması gibi eleştirileri beraberinde getirse de mevcut koşullarda dijital para olgusunun varlığı bir tarihsel birikimin başarı aşaması olarak görülmekte ve bu aşamaya ayak uydurmak için çalışmalar ve düzenlemeler yapıldığı bilinmektedir.

Alışık olduğumuz altın ve nakit paralarla karşılaştırıldığı zaman sanal kripto-para olan Bitcoin oldukça yenidir. Getirdiği teknolojiler umut verici ve gelişmeye açıktır.

Bitcoin’den sonra pek çok alt coin’ler geliştirilmiştir, fakat şimdilik hepsinin başarısı Bitcoin’e endekslidir. Bitcoin; banka, aracı kurum, otorite ve hükümetlerin denetim ve düzenlemelerinden, işlem masrafı ve kısıtlamalarından uzaktır.

Bitcoin’in kâğıt para veya dijital paraların yerini alması, günden güne artmaktadır. Bitcoin’le duyurulan blok-zincir teknolojisi ise güvenilir bir aracıya ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerde kullanılabilecek bir teknolojik çözümdür. Blok-zincir, Bitcoin’in başarısına da endeksli değildir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum