Hayret! Standard & Poor’s kritik kredi notumuzu yükseltti

Hayret! Standard & Poor's kritik kredi notumuzu yükseltti

S&P flaş bir açıklama ile kredi notumuzu yükseltti! Türkiye'de ekonomik istikrarın önünün kesilmesi adına daha önce verilen kredi notlarının aksine Standard & Poor's çok kritik bir not verdi.

06 Kasım 2016 - 09:07

Nasıl olur demeyin oluyor işte bir şekilde... Yıllardır Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisini durağan ve negatif görünüme çekmeleri, çekmek istemelerine en son örnek Moody's olarak hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere siyasi ve ekonomik çevrelerde büyük tepkilere neden olmuştu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Kasım 2016 - İstanbul

15 Temmuz darbe süreci sonbrasında ekonomik canlılığını kaybetmeyen aksine hareketlendiren, peşi sıra mega projelerini hayata geçiren Türkiye ekonomisine darbe vurmak isteyenler çıplak gözlerle izlenebilir hale gelmişti. Zira bu ay biraz işler tersine döndü ve gerçekleri yansıtan bir notla karşılaştı. Standard & Poor's çok kritik bir kredi notu verdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P vicdan mı yaptı, kıyak mı geçti şimdilik bilinmez ama verdiği not diğer kuruluşların aksine yükseliş trendine giresine neden olabilecek bir kredi notu olarak ekonomi tarihindeki kritik eşiğe yerleşti.

Türkiye'nin not görünümünü "negatif"ten "durağan"a yükseltti, “BB” seviyesindeki kredi notunu teyit etmesi, özellikle ortadoğu haritasının şeillenmesinde Türkiye'nin yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirdiği opresyonlar, iç siyasi gelişmeler, geçtiğimiz Perşembe gecesi başlayan HDP operasyonları, Dolar ve Euro fiyatlarında başlayan yükselişleri hiçe saydı ve ülke görünümünü düzelten bir kredi notu açıklaması yapmış oldu.

S&P tarafından yapılan kredi notu açıklamasında ise, "Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" ve yerli para cinsinden kredi notunun da "BB+" seviyelerinde sabit tutulduğu, Görünümde yapılan revizyon, politika yapıcıların önemli reformları uygulamaya yönelik adımlarına devam edeceğine yönelik görüşümüzü yansıtıyor" ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin bu yıl ve 2017'de yüzde 3,2 büyüme ön gördüğü belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..