Hazine arazileri üzerinde tarım yapan...

Hazine arazileri üzerinde tarım yapan çiftçiye müjde

Bakan Murat Kurum ve Bekir Pakdemirli'den çiftçiye büyük müjde. Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Doğrudan Kiralanması ve satın alınmasının önünü açan yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu. Hazine arazisi üzerinde tarımla uğraşan çiftçi ne yapacak, nasıl başvuracak, ne kadar ecrimisil ödeyecek tüm detaylar haberimizde.

Hazine arazileri üzerinde tarım yapan çiftçiye müjde
Editor: Hakan A.
14 Eylül 2018 - 12:35

Hükümetin 100 günlük eylem planı kapsamında bu kez çiftçiye önemli bir müjde geldi. Hazineye ait araziler üzerinde tarım yapan çifçi, bu arazileri kiralayabilecek. Bakan Kurum, "kira süresi uzatılacağı gibi araziyi doğrudan satın alma hakkı tanınacak" dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Eylül 2018 - İstanbul

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ‘Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Doğrudan Kiralanması’nın önünü açacak yeni düzenlemenin tüm ayrıntılarını paylaştı.

‘Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Doğrudan Kiralanması’nın önünü açan düzenleme açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni düzenleme ile, çiftçileri kullandıkları hazine arazilerini 10 yıl boyunca kiralama imkanı verecek. Bu düzenleme ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık 218 bin çiftçi tarafından faydalanacağı kaydedildi.

Yapılan düzenleme sayesinde yaklaşık olarak 3 milyar 400 milyon metrekare hazine arazisi üzerinde tarım yapan  çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanabilecek.

Toplantıda konuşan Bakan Kurum, "Bakanlığımızın 100 Günlük İcraat Planı’nda da yer alan düzenlemeyle; 31 Aralık 2017 tarihinden önce, son 3 yıl boyunca hazineye ait tarım arazilerini kullanan çiftçilerimize kullandıkları bu arazileri on yıla kadar kiralama imkânı getiriyoruz" dedi.

Bakanlığımız Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yapılan tespitlere göre bu düzenlemeden 218 bin çiftçinin yaralanacağını söyleyen Kurum, "Çiftçilerimiz istedikleri takdirde kira süresi uzatılacağı gibi araziyi doğrudan satın alma hakkı da tanınacak. Kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017'den önde bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Tahsil edilecek olan kira bedeli mevcuttaki ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacak. Hesaplanan Kira bedelinin yüzde 25'i peşin, kalanını iki taksitle çiftçiler ödeyebilecekler. Bu düzenlemeyle Tarım arazilerinin çiftçilerimize doğrudan ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlamış oluyoruz." diye konuştu.

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada, "Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere doğrudan kiralanması çerçevesinde başvurular başladı. Başvurmak isteyenler 19 Kasım 2018'e kadar başvurularını yapabilirler. Çiftçilerimiz arazilerini daha etkin, daha verimli bir şekilde kullanabilecekler. Bir diğer müjdemiz ise kira süresi sonunda çiftçilerimize bu arazileri satabileceğiz. 10 yıl kiralayacaklar, kira süresi sonunda çiftçilerimiz isterlerse arzu ederlerse kira süresini uzatabildiğimiz gibi bu arazilerin doğrudan kendilerine satışlarını da gerçekleştirebileceğiz. Dolayısıyla bir mülkiyete konu arsaları olabilecek. Hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satılabileceğini, taksitle ödenmesi halinde ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitle vade farkı alınıp ödenebilecek" ifadelerini kullandı.

Peşin ödemek isteyen yüzde 20 indirim

Hazine arazileri üzerind etarımla uğraşan çifçiler bedelin tamamını peşin ödemek isterse yüzde 20 indirim yapılacak. Yarısını peşin ödemek isteynlere de yine yüzde 10 indirim yapılacak. Taksitli satışlarda ise 6 yılda 12 eşit taksitle yine bu satışlar gerçekleştirilecek.

Bakanlık olarak Hazine'ye ait mera vasfında gözüken ancak mera olmayan, atıl ancak kullanılmayan, ekonomiye kazandırılması gereken tüm arazilere ilişkin düzenlemeleri de Tarım ve Orman Bakanlığıyla süreç içerisinde açıklayacaklarını anlatan Kurum, "Çiftçimizin, sanayicimizin, tekstilcimizin, turizmcimizin önünü açmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu çalışmaları ilgili bakanlıklarla yapıp süreç içerisinde, inşallah 10 günde bir bu kiralama, satış, sertifika gibi işleri de paylaşacağız." açıklamasında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum