Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl verilir? Kira...

Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl verilir? Kira beyanı 2016

Kira beyanı ödeyecek milyonları ilgilendiren haber! “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi”nin kapsamı genişletildi. Maliye Bakanı Naci Akbal'ın gündeme getirdiği "Hazır Beyan Sistemi" nedir? Hazır beyan sistemi neleri kapsayacak, nasıl beyan verilecek? 1.5 milyon konut sahibini yakından ilgilendiren hazır beyan sisteminden kimler faydalanabilecek? uygulama ne zaman başlayacak ayrıntıları, detayları arama sonuçları haberimizde.

Hazır Beyan Sistemi nedir, nasıl verilir? Kira beyanı 2016
Editor: Hakan A.
22 Şubat 2016 - 09:15

Kira beyanı ödeyecek milyonları ilgilendiren haber! “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi”nin kapsamı genişletildi. Maliye Bakanı Naci Akbal'ın gündeme getirdiği "Hazır Beyan Sistemi" nedir? Hazır beyan sistemi neleri kapsayacak, nasıl beyan verilecek? 1.5 milyon konut sahibini yakından ilgilendiren hazır beyan sisteminden kimler faydalanabilecek? uygulama ne zaman başlayacak ayrıntıları, detayları arama sonuçları haberimizde.

Kira Beyanname Sistemi Nedir?
 

“Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi”nin kapsamının genişletildiğini belirterek mükelleflerin, artık sadece kira geliri için değil, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için de hiçbir zahmete katlanmadan, internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak işlemlerini tamamlamaları için hayata geçirilen uygulamaya verilen ad.

Ne zaman başlıyor? 
 

Maliye Bakanı Ağbal tarafından konuya ilişkin yaptığı açıklamasına göre, 1.5 milyon mülk sahibi olan vatandaşı ilgilendiren Hazır Beyan Sistemi’ni uygulamasına 2016 Mart ayı itibarıyla başlanacağını ifade etti.

ÖDEME DE İNTERNETTEN
 

Söz konusu sistemle artık ilgili alanlardaki vergi hesaplamalarının otomatik olarak yapılabilecek.Sistemden yurtdışında yaşayan vatandaşların da yararlanabilecek. Vatandaş vergi dairesine veya mali müşavir, muhasebeci gibi bir uzmana ihtiyaç duymadan, internete girerek beyannamelerini kolayca verebilecek, vergilerini de yine internetten kredi kartı ile ödeyebilecek.  4 yıldır uygulanan Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi sayesinde daha önce vergilendirilmeyen büyük bir meblağı da sistemin içine dahil edilmiş oldu.

'ZORUNLU DEĞİL'
 

Sistemden kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları ayrı ayrı veya birlikte elde eden mükelleflerin yararlanabilecek. İsteyenlerin beyannamelerini yine kâğıt ortamında verebileceği kaydedildi. Bakan Ağbal, “Biz bu sistemi vatandaşlarımıza kolaylık olsun diye sunuyoruz ama ‘Ben eski usulde devam ederim, beyannamemi gider vergi dairesine veririm’ diyenler olursa onlara da en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz” diye konuştu

EmlakPencerem.com özel haberi: "1.5 milyon mülk sahibini ilgilendiriyor" 

 

Türkiye’de kira geliri elde edenlerin sayısı 1,5 milyonu aşmış durumda. Kira geliri elde edenler her yıl 1-25 Mart tarihleri arasında bir önceki sene elde ettikleri kira gelirini beyan etmek zorundalar. 2016 yılında konut ve iş yeri istisna oranları nedir? Kimler kira geliri beyan edecek? Beyan vermeyenler ile hatalı beyan verenler ne olacak? EmlakPencerem.com ekibi tarafından yapılan haberimiz de bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak kira gelirlerinin beyanı konusunda hatırlatmada bulunarak, "2016 yılında kira geliri beyan verecek olanlar geçtiğimiz yıl içinde elde ettikleri konut ve işyerinden elde ettikleri kirayı beyan edecekler. 2015 yılında konut kira geliri 3 bin 600 liranın altında olanlar ile 29 bin liranın altında işyeri kira geliri olanlar beyan vermiyor. Bu rakamların üzerinde kira geliri elde edenler beyan vermek zorunda." dedi. 

2016 YILI İSTİSNA ORANLARI
 

Mesken kira istisna oranı 2015 yılı için 3 bin 600 lira iken işyeri istisna oranı 29 bin lira olarak belirlendiğini belirten kolçak, "Birden fazla konuttan kira geliri elde edenler sadece bir kere istisna oranından yararlanabiliyor. Hem işyeri hem konut kira geliri olanlar ise sadece konut istisna oranından faydalanabiliyorlar." dedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR
 

Kira geliri beyanı internet üzerinden veriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinde çalışan “Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi” ne kişisel bilgiler girilerek beyan verilebiliyor. Kira geliri elde edenlerin; MERNİS, banka, tapu gibi kurumlardan Gelir İdaresi Başkanlığı veri tabanına aktarılan bilgiler kullanılarak,  önceden adınıza doldurulmuş hazır beyan sistemde oluşturuluyor. Kişi sisteme girdiğinde hazır adına doldurulmuş bu beyan ile karşılaşıyor. Kabul ediyorsunuz ya da beyan doğru değil ise kendiniz doğru bilgileri girerek beyanı doldurup onay alıyorsunuz. İnternet üzerinden çalışan sistem sayesinde beyanı onayladıktan sonra isterseniz kredi kartı bilgilerinizi girerek ödeme yapabiliyorsunuz. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile mükelleflerin işini kolaylaştırdıklarını ayrıca kayıtdışılıkla etkin bir biçimde mücade etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Ağbal bu sistemi gelişen teknoloji sayesinde 2016 yılında daha genişlettiklerini,  vergi dairesine gitmeden mükellefin rahatlıkla sistemi kullanabileceğini ifade etti. 

2 EŞİT TAKSİTTE ÖDENEBİLİYOR
 

Kira beyannamesi onayladıktan sonra ödemeler yine sistem üzerinden kredi kartı ile yapılabildiğinin altını çizen Haice Kolçak , "Ödemeyi vergi dairesi ya da banka ile de yapabilirsiniz. 2 eşit taksitte ödenecek verginin birinci taksidi 31 Mart ikinci taksidi ise temmuz ayında ödeniyor.

YURT DIŞINDA YAŞAYANLARDA KULLANABİLECEK
 

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi sayesinde internet üzerinden verilen kira beyannamesinden yurt dışında yaşayanlarda faydalanabiliyor. Türkiye’de konut kira geliri elde edenler istisna haddini aşıyorsa beyan vermek zorundalar. Ancak yurt dışında yaşayanlardan Türkiye’de işyeri sahibi olanlar ne kadar kira geliri elde ettiklerine bakılmaksızın beyan vermekten muaftırlar." ifadelerini kullandı.

Yarın 22 Şubat Salı : KİRA GELİRİ BEYAN ETMEMENİN CEZASI NEDİR?

Kira beyanına ilişkin bu haberleri okudunuz mu?
 

- 10 Maddede Kira Geliri Beyanı 2016

- Kira geliri beyanında püf noktalar

- 2016 Kira Geliri Beyanı Hesaplama, Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?


YORUMLAR

  • 0 Yorum