Haziran kira artış oranı / kira zammı belli oldu

Haziran ayı kira artış oranı belli oldu. Haziran ayında kira sözleşmesini yenileyecek olanlar için kira artış oranı, kira zammı belli oldu. Haziran ayında ne kadar kira artışı yapılacak detaylar haberimizde.

Haziran kira artış oranı / kira zammı belli oldu
Editör: Hakan A.
03 Haziran 2019 - 11:25

Milyonlarca insanı ilgilendiren kira artış oranı veya kira zammı oranı belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kira artış oranı rakamını açıkladı. Haziran ayında kira artışı veya kira zammı yapacaklar dikkat!

Kira artış oranları veya kira zammı Ocak 2019 tarihinden bu yana Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) on iki aylık ortalamayı geçmeyecek şekilde belirleniyor. Haziran ayında açıklanan kira zammı için kullanılacak kira artış oranının neye göre yapılacağını TÜİK açıkladı.

Kira artış oranı veya kira zammı hesabı

TÜFE'de 2019 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,99, bir önceki yılın aynı ayına göre %18,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,91 artış gerçekleşti.Haziran ayında on iki aylık ortalamaya göre TÜFE oranı yüzde 19,91 oldu. Buna göre bu ay kira zammı yapacaklar mevcut kira rakamlarının üzerine en fazla yüzde 19,91 zam koyacaklar.

Haziran ayında kira artış oranı için en fazla uygulanacak kira zammı yüzde 19,91 olacaktır.

Mal sahibi ve kiracı kira artış oranını aralarında anlaşarak TÜFE on iki aylık ortalamayı geçmeyecek şekilde belirleyebilirler. Önemli olan maksimum TÜFE on iki aylık ortalamanın üzerinde zam yapılmamasıdır.

TÜFE'ye göre en fazla zam yapılacak rakam hesabı

Ödenen kira 1.000 TL
Haziran zammı % 19,91
Zam oranı 199 TL
Ödenecek yeni zamlı kira oranı 1199 TL

YORUMLAR

  • 0 Yorum