Her daireye 1 otopark zorunluluğu yeni "Otopark...

Her daireye 1 otopark zorunluluğu yeni "Otopark Yönetmeliği" ile getiriliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, otopark yönetmeliği konusunda radikal değişiklikler için düğmeye bastı. Yeni yönetmelik gereği 3 daire için en az 1 otopark zorunluluğu mevcut yeni taslakta her daire başına 1 otopark zorunluluğu yer alan önemli konulardan. İşte otopark yönetmeliğine dair yeni taslak.

02 Ağustos 2017 - 12:13 - Güncelleme: 02 Ağustos 2017 - 12:54

Bakanlık yetkilileri tarafından son haliyle şekillenen yeni otopark yasası taslağına göre, otopark bedeli, daire başına 1 otopark zorunluluğu gibi radikal değişikliğe gidildi. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 2 Ağustos 2017 - İstanbul

Türkiye genelinde süren kentsel dönüşüm çalışmaları büyük bir hıozla devam ederken, yeni yönetmelik ve yasalarla konutlarda zorunluk haline getirilen otopark meselesi bir kez daha gündeme geldi. Yeni bir taslak şu sıralar en fazla konuşulan konulardan biri halne geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB), otopark yönetmeliğinde rdikal değişikliklere gidileceğini ve yeni taslak üzerinde çalışıldığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde A Haber televizyonunda canlı yayında konuşan Bakan Mehmet Özhaseki otopark yasasınd aypılacak değişlikliğin ilk ipuçlarını verdi. 1993'ten bu yana kullanılan Otopark Yönetmeli hazırlanan yeni taslakla birlikte 1 Ocak 2018’de yürürlüğe alınacağı kaydedildi.

Taslakta öne çıkan başlıklar ise şöyle;

- Artık her daire için otopark zorunluluğu getiriliyor.

- Otopark bedelini kimin hangi usullere göre alacağına ilişkin maddelerin yer aldığı bölüm kaldırıldı. Taslakta yalnızca “Parselinde veya yapıda otopark tesisi mümkün olmadığı takdirde yönetmeliğe uygun olarak otopark bedeli istenir” ibaresi yer aldı.

- Otopark yapılması mümkün olmayan durumlarda zorunlu otoparkın azami 250 metrekarelik yürüme mesafesinde olacak. Toplu konut inşaatlarında, kamu kurum  ve kuruluşları, sinema, tiyatro gibi yapılarda, hastanelerde ve otellerde otopark ihtiyacının parselinde veya bina bünyesinde karşılanacak.

- Her daireye en az bir araç için otopark zorunluluğu getirilirken, dükkan, mağaza, bankada 30 metrekareye, market, alışveriş merkezinde 20 metrekareye, otellere her 3 odaya, hastanelerde 75 metrekareye, ibadet yerlerinde 100 metrekareye en az bir araçlık otopark yeri ayrılması şartı yer alıyor. Otopark yeri ayrılmadıkça binalara yapı ruhsatı, bu otoparklar hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanım izni verilemeyecek.

- Açık otopark, ada içi otopark, mekanik otopark, ortak otopark uygulaması, yeraltı otoparkı, Park Et-Devam Et Otoparkı gibi yeni ibareler bulunuyor.

- Otoparklarda her 50 park yerinden biri, elektrikli araçlara uygun olarak tasarlanacak.

- Açık otoparkların zemini su geçiren malzemeden olacak. 

- Yönetmelik taslağında, bisikletliler için de yeni düzenleme yer alıyor. Buna göre, bütün otopark türlerinde, otopark alanının yüzde 1’i kadar ilave bir alan, bisiklet ve motosiklet park yeri olarak ayrılacak. 

- Yaya alanları ve kaldırımları otopark olarak düzenlenemeyecek ve kullanılamayacak.

- Toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen “Park et-Devam et” otopark alanları ayrılacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..