Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut Projesinin Temelleri 2020 yılbaşı İtibariyle Atılıyor

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak "Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut" projesi bugün tanıtıldı.

Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut Projesinin Temelleri 2020 yılbaşı İtibariyle Atılıyor
Editör: Hakan A.
12 Aralık 2019 - 16:35 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 18:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen projenin tanıtımı, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Geleneksel mahalle kültürünü yaşatacak bu konutların toplam yatırım bedeli  yaklaşık 17 milyar 300 milyon lirayı buluyor.

Emlak Pencerem - 12 Aralık 2019


Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara sahip olma şartları, evlerin modelleri, uygulama özellikleri, ödeme ve vadeyle ilgili tüm ayrıntıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında protokol imzalanarak her yıl 100 bin sosyal konut projesinin ilk adımı atılıyor.

Asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek. Konutlar, yatay mimari anlaşıyla mahalle, aile ve komşu kültürünü yaşatacak şekilde tasarlanacak.

Konutların 2+1 brüt 75 ve 85 metrekare ile 3+1 brüt 100 metrekare olarak projelendirileceği ve toplam yatırım bedelinin 17 milyar 300 milyon lirayı bulacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu.
 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum