Her yıl 15 milyondan fazla insan  online mobilya alışverişi yapıyor

Mobilyayı görmeden almam diyen kuşak tarih oluyor. Yılda 15 milyondan fazla insan online mo-bilya alışverişi yapıyor. Dijital dönüşümün mobilya sektöründe yarattığı bu ivmenin Türkiye’de ve dünyada artarak devam etmesi bekleniyor.

Her yıl 15 milyondan fazla insan  online mobilya alışverişi yapıyor
Editör: Hakan A.
16 Mayıs 2019 - 13:43

Tüm sektörler gibi mobilya sektörü de hızla dijitalleşiyor. Görmeden, ölçmeden mobilya almam diyen kuşak, yerini akıllı telefonlarından mobilya alışverişi yapan bir kuşağa bırakıyor.

Google tarafından hazır-lanan “Mobilya Satın Alımında Dijitalin Rolü” raporunu inceleyen Trend Mobilya, mobilya sektöründe dijitalleşen tüketici davranışlarını değerlendirdi. Yılda 15 milyondan fazla tüketici mobilya alışverişini onli-ne olarak yaparken, ‘ev dekorasyonu için alışveriş listesi’ gibi ürün gruplarına yönelik aramalar son iki yılda %150’nin üzerinde artış gösterdi.

Tüketicilerin spesifik ürünleri keşfetmeye yönelik ‘salon için ne  almalı’, ‘yatak odası için ne almalı’ gibi aramaların hacimi ise son iki yılda %50'den fazla büyüdü. Mobilya alışverişi için yapılan internet aramalarının %49’unda marka adı yer almazken, internet üzerinden satın alınan markasız mobilya oranı %50’ye ulaştı. 

Online tüketici daha hızlı ikna oluyor: Aynı gün mobilya satın alma oranı %53!Yeni nesil tüketici davranışlarını irdeleyen Trend Mobilya’nın derlediği veriler, mobilya alışverişini online olarak yapan tüketicilerin, mağazalardan alışveriş yapan tüketicilere oranla daha hızlı satın alma kararı verdiğini ortaya koyuyor. Yalnızca ürün temininde sağladığı kolaylıklarla değil fiyat karşılaştırma, marka sorgulama ve tüketici deneyimlerini görüntüleme gibi detaylı araştırma imkanlarıyla da tercih sebebi olan online mobilya alışverişinde kullanıcılar, ortalama 14.2 kez arama yapıyor. Bu internet araştırmalarının %63’ü bir hafta içinde satın almayla sonuçlanırken, aynı gün satın alma kararı veren tüketici sayısı %53’e dayanıyor.

Mobilya alışverişinde Y kuşağının tercihi, akıllı telefonlar.

Mobil alışverişin, mobilya sektöründeki payını hızla artırdığına değinen Trend Mobilya Kurucu Ortağı Mu-rat Erat, “Online mobilya alışverişi yapan tüketicilerin %44’ü yeni markaları akıllı telefonlar vasıtasıyla keşfederken, akıllı telefon kullanıcılarının %80'i, mobil siteler veya uygulamalarda sorularına cevap bul-dukları markaları tercih ediyor” dedi. Mobil alışverişin kazandığı ivmede en büyük payın Y kuşağına ait olduğunu belirten Murat Erat, “Mobilya alışverişini yalnızca mağazalardan yapan kuşak tarih olurken,  18–38 yaş aralığında yer alan Y kuşağının  %20’si mobilya ve ev eşyası alışverişlerini akıllı telefonları ile yapıyor. Y jenerasyonu, beklentileriyle de farklılaşıyor. Tüketicilerin %41’i kişiye  özel ürün ve fırsatlar sunan markalarla sadık kalırken,  Y jenerasyonu tüketicilerinin %32’si ücretsiz teslimata önem veriyor” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum