Hiltili Galata Kulesi restorasyonuna art arda açıklamalar

Galata Kulesi restorasyon çalışmalarında hilti ile yapılan işlemlerin sosyal medyada tepki toplaması üzerine açıklamalar peş peşe gelmeye devam ediyor. Bakan Ersoy, Bakan yardımcısı Demircan'dan sonra bir açıklama da Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden geldi.

Hiltili Galata Kulesi restorasyonuna art arda açıklamalar
Editör: Hakan A.
12 Ağustos 2020 - 20:18 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 20:22
Galata Kulesi tepkisi sürüyor. Dünya tarihi için büyük önem sahibi olan, Hezârfen Ahmed Çelebi 'nin uçuş yaptığı kule olan, İstanbul'u izleyen Galata Kulesi restorasyon çalışmalarında hiltili müdahalelere tepki yağıyor. Hiltili duvar kırma çalışmasının sosyal medya üzerinde paylaşılmasından sonra art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 12 Ağustos 2020 - İstanbul


Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Galata Kulesi restorasyonuna ilişkin flaş açıklama yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Galata Kulesi zemin katındaki işlemin, kuleye sonradan eklenen yapılardan ve deformasyona uğramış malzemelerden arındırılması olduğunun altı çizildi.

Vakıflar açıklamasında,'Bir tarihi esere sonradan eklenmiş ya da dönem içerisinde onarım yapılamayacak kadar bozulmuş alanlarda, deformasyona uğramış parçaların çıkarılması ve tekrara aslına uygun hale getirilmesidir. Yapılan teknik incelemelerde; kule zemin katındaki duvarın çimento esaslı sıva raspası sonucunda duvar örgüsünde bozulmaların ortaya çıktığı, orijinal yapısının bozulduğu ve bu müdahalelerin yakında dönemde yapıldığı anlaşılmıştır. Galata Kulesi gibi İstanbul'un hatta dünyanın sembol eserlerinden birine sonradan izinsiz ve kaçak olarak eklenen, orijinal dokusu ve fonksiyonu ile ilgisi olmayan ofis, mutfak gibi bölümlerde tasfiye edilmekte; çimento harçla örünmüş bölüm, özgün duvar örgüsüne uygun malzeme cinsi ve tekniğine uygun olarak tamamlanmaktadır. Galata Kulesi, insanlığın ortak mirası, İstanbul'un siluetinin ayrılmaz parçasıdır. Yapılan çalışmalar; bilimsel yöntemler esas alınarak, büyük bir titizlikle sürdürülmektedir. Hassasiyetimizle uyuşmayan yöntemler kullanan yüklenici firmaya gerekli yaptırımlar uygulanacaktır.' denildi.

Bakan Yardımcısı Demircan: 'Gereken işlemlerin yapılmasına başlandı'

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, sosyal medya hesabından, 'Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır. Galata Kulesi'nin kısa bir süre içinde İstanbul'un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul'u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz.' açıklamasını yaptı.

Bakan Ersoy: 'İddialar asılsızdır'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise twitter hesabından, 'Sosyal medyada Galata Kulesi’nin duvarları yıkılıyor şeklindeki iddialar asılsızdır. Yıkılan kısımlar sonradan yapılan, Galata Kulesi’ne zarar veren kısımlardır. 

Restorasyonda kullanılan yöntemler konusunda ise ilgili firmaya gerekli yaptırım uygulanacaktır.'
ifadelerini kullandı. 

Galata Kulesi: Evliya Çelebi'ye göre, Hezârfen Ahmed Çelebi 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi'nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bıraktı ve uçarak İstanbul Boğazı'nı geçip 3558 m. ötede Üsküdar'da Doğancılar'a indi!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum