Hollanda ile ekonomik kriz dönemi mi başlıyor

Hollanda ile ekonomik kriz dönemi mi başlıyor

Hollanda tarafından başlatılan siyasi kriz tarihte eşi ve benzeri bulunmayan Faşist ve Nazi anlayışı içinde Türkiye'nin en üst düzey bakanlarına yapıldı. Ekonomik ve Siyasi yaptırımlara başlayacak olan Türkiye - Hollanda arasında ticari hacim ne kadar? İşte merak edilen Türkiye'deki Hollanda firmaları...

12 Mart 2017 - 14:16 - Güncelleme: 12 Mart 2017 - 14:29

Hollanda-Türkiye arasında siyasi kriz yerini yaptırımlara, misillemelere bırakıyor. Avrupa ülkeleri zor bir sınav veriyor. Özgürlük ve demokrasi kelimelerini ağızlarında sakız gibi geveleyen Hollanda, Almanya, İsveç gibi ülkeler bugün geldikleri durum Dünya'nın gözleri önünde izlenmeye devam ediyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Mart 2017 - İstanbul

Hollanda son 48 saattir Türkiye'ye karşı ırkçı ve Nazi yaklaşımıyla 1 gecede Olağanüstü Hal İlan etmesi, Türkiye Cumhuriyeti Bakanlarına Karşı yaklaşımı ve ırkçı tutumu, Bakanların maruz kaldıkları yasakçı, özgürlük dışı Nazi dönemi uygulamaları ile gerçek yüzün tüm dünyaya göstermiş oldu.

Türkiye'de gece boyunca olaylar yakndan takip edildi. Temkinli cümlelerle sağ duyuya davet edildi. Türk vatandaşları ise öfkeyle yapılanların karşılıksız bırakılmamasını istiyor. Tepki ise giderek artıyor. Bakanlar en ağır yaptırımlamalar ile yaşananlara misliyle karşılık verileceğini her defasında dile getirmeye devam ediyor. 

Türkiye'de ticari hacmi 6.1 milyar doları bulan Hollanda şirketleri ise, yaşanan gerilimin ilk dakikalarından itibaren gelişmeleri yakından takip ederek, ellerindeki imkanlar doğrultusunda Hollanda Başbakanı ve siyasetçilerinin gerilimi düşürmeleri yönündeki girişlimlerde bulundukları basında çıkan haberlerle ortaya çıktı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri ise oldukça anlamlıydı. Hollanda vatandaşlarını söylemi dışında bırakan Erdoğan açıklamasında, "Bunlara yönelik 16 Nisan'dan sonra uygulamalarımızı başlatacağız. Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye'ye nasıl gelecek? Tabii burada ben diplomasiyi konuşuyorum, yoksa vatandaşların seyahatini değil. Bunlar bu kadar ürkek, korkak, bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist" açıklamasında bulundu.

Şimdi gözler Misliyle yapılacak karşılık vermelere çevrildi!

 Hollanda-Türkiye arasında başlayan siyasi krizin hemen peşinden bu kez ekonomik anlamda yapılan ticaret hacmine çevrildi. 

Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son veriler öne çıkıyor. İki ülke arasında 6.1 milyar dolar tutarında bir ekonomik hacim sözkonusu. Gerek Türkiye, gerekse Hollanda karşılıklı ticaretini sürdürüyor. Türkiye'de 2 binin üzerinde Hollanda firması faaliyet gösteriyor. Hollandalı firmalar tarafından 2002'den 2015'e kadar 21 Milyar doların üzerinde bir yatırım sözkonusu.

Hollanda'da bulunan yatırımcı Türk sayısı ise aynı dönemde 23 bin rakamını geçmiş durumda. Yatırım miktarının tutarı ise 10 milyar dolara yakın bir rakam. 

Faşist ve Irkçı yaklaşımıyla sabaha karşı Bakan korumalarını, Konsolosu gözaltına alan Hollanda ile yaşanan büyük kriz Bakan Kaya'nın polis aracıyla Almanya'ya sınırdışı edilmesi ve Türk vatandaşlarının evlerine gitmleriyle son buldu. Bakan Kaya bu sabah Türkiye'ye geldi.

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Hollanda'ya ekonomik yaptırım söz konusu değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Hollanda'da yaşanan diplomatik skandalın ardından bu ülkeye ekonomik yaptırım uygulanması konusunda, "Şu anda o noktada değiliz, öyle bir şey söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki Hollanda şirketleri ise endişeli bekleyişlerini sürdürüyor. Pek çok tanınmış firma yatırımlarını korumak, Türkiye ile olan ticaretin devam etmesini istiyor. 

Vatandaş ise aksine Türkiye'deki tüm Hollanda şirketlerinin ürünlerine ambargo yapılmasını istiyor. Özellikle sosyal medya hesaplarında Hollanda firmalarının ürünlerinin tüketilmemesi konusunda kampanyaların başlatıldığı gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..