Hükümet düğmeye bastı! Para Türkiye’ye...

Hükümet düğmeye bastı! Para Türkiye'ye akacak

Hükümet düğmeye bastı. Yabancı kaynaklı sermaye için tüm imkanlar seferber edilecek. Sermaye şirketleri tarafından yurt dışı kaynaklı getirdikleri para/döviz için kur farkı ödemeyecek, makine ithalatına KDV istisnası sağlanacak yeni düzenlemelerle sermayenin Türkiye'ye akışı sağlanacak.

Hükümet düğmeye bastı! Para Türkiye'ye akacak
Editor: Hakan A.
13 Şubat 2018 - 09:23

Hükümet tarafından yabancı sermayenin Türkiye yatırımlarına ilişkin önemli yenilikleri gündemine aldı. Milyonlarca dolar çekecek yeni yatırım hamlesi sayesinde yabancı yatırımcı için cazip fırsatlar sunulacak. Dünya genelinde güvenilir liman arayan yabancı sermayeyi Türkiye'ye çekmek için tüm imkânlar seferber edilecek. Hükümet tarafından kapsamlı bir çalışma başlattığı kaydedildi. Yabancı yatırımda nitelikli sermayeyi Türkiye'ye çekmek için yeni bir ekonomi paketi hazırlanırken,  Yeni kurulan, yatırım teşvik belgesi alan sermaye şirketleri için vergide büyük kolaylıklar sunulacak. Sermaye şirketleri yurtdışından sermaye olarak getirdiği döviz için kur farkı ödemeyeceği ifade edilirken, konuyla alakalı Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada ise "bu hamleyle nitelikli sermaye ve işgücünün yeni adresi Türkiye olacak" dedi.

Ekonomi paketiyle, imalatçı, ihracatçı firmaları da teşvik eden çok önemli bazı adımlar atılmaya başlanmış durumda. Herhangi bir nedenle 3 ay içinde mal ihraç edilemezse, mücbir sebep olmak koşuluyla Maliye 3 aya kadar ek süre vereceği kaydedildi. Maliye Bakanı Ağbal, "kapasite kullanım oranlarının bazı sektörlerde sınırlara gelmesi nedeniyle, ihracatın artan performans ve yatırım iştahının makine ile teçhizat alımlarını artıracağını, paket ile makine alımında getirilen KDV istisnasının yatırım harcamalarının daha da artmasına katkı sağlayacak. Bu dönemde alınan makine ve teçhizat üzerinden yapılacak amortisman indirimi süreleri kısaltıldı" dedi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, özellikle cari açığı düşürmeye yönelik yatırımları destekleyeceklerini belirterek, "Prosedürleri, maliyetleri azaltacağız" diye konuştu. İslam Kalkınma Bankası Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Fonu tanıtım toplantısına katılan Şimşek, "Altyapı yatırımları, Ar-Ge, inovasyon ve beşeri sermaye önceliğimiz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum