Hükümet, inşaat sektörü dahil istihdam için 3 milyon gence yeni...

Hükümet, inşaat sektörü dahil istihdam için 3 milyon gence yeni iş kapısı açacak yeni hamle

İnşaat başta olmak üzere pek çok sektörde istihdam seferberliği için çalışmalarını hızlandıran hükümet kanadından yeni hamleler art arda gelmeye devam ediyor. Yeni dönemde 7 sektörde 3 milyon gence iş kapısı açılacak. Gençleri iş sahibi yapacak yeni istihdam seferberliği başlıyor.

01 Ağustos 2017 - 10:04

Hükümet ülke genelinde başta inşaat sektörü olmak üzere pek çok önemli sektörde istihdam seferberliği çerçevesinde önemli hamleler yapmaya hazırlanıyor. 

Ülkede özellikle gençler için istihdam paketleri sektör bazında açıllaya devam ediyor. Yeni istihdam seferberliği için düğmeye basan hükümet kanadında,  İnşaatta 1 milyon, turizmde 1 milyon, sağlıkta 800 bin, bilişimde 60 bin, finans sektöründe 72 bin olmak üzere yaklaşık 3 milyon yeni istihdam yaratılması için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Türkiye'de ekonominin lokomotifi gözüyle bakılan inşaats ektöründe yeni sezon hazırlıkları hızla devam ederken, sektörde adeta istihdam seferberliği yaşanıyor. Özelllikle 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında harekete geçen inşaat sektörü yeni istihdam kapısı olarak milyonlara iş kapısı olurken, pek çok firma daha fazla işçi almak için kllları sıvamıştı.

İnşaat sektörüne yönelik istihdam yüzde 160 artırılacak. Bu sektörde çalışanların yüzde 30'u mesleki yeterlilik sertifikasına sahip nitelikli işgücü haline getirilecek. Mevcutta 1 milyon 750 bin çalıştığı inşaat sektöründe istihdam 2 milyon 800 bine çıkacak.

Finans sektörü istihdam için hareketlenmeye başladı

Finans sektöründe nitelikli istihdamın ilk etapta yüzde 28 oranında artırılacak.  Toplamda 72 bin 800 gence de bu sektörde iş kapısı açılması planlanıyor. Sektörün ihtiyacına göre eğitim programları güncellenecek. Finans alanında engelli istihdamı 2019 yılına kadar yüzde 10 artırılacak.

Tarım sektöründe kayıt dışı işçi kalmayacak. Kırsalda istihdam imkânları artırılacak. Tarımda aile işleri dışında, ücret karşılığı gezici ve geçici tarım işlerinde çalışan çocuk işçiliği ortadan kaldırılacak. Bilişim sektöründe 60 bin uzman yetiştirilecek. Sağlık sektöründe 2023 yılına kadar yüzde 100 artırılarak 1 milyon 600 bine ulaşacak. Tekstil sektöründe sertifikalı çalışanların sayısı yüzde 50 arttırılacak. 

Diğer önemli sektörlerden biri ise Turizm olarak öne çıkıyor. Turizm sektöründe istihdam yüzde 80 artırılacak. 2023 yılına kadar 400 bin turizm çalışanı meslek içi eğitimden geçirilecek, 500 bin kişiye işgücü yetiştirme eğitimi verilmesi sağlanacak.

Kaynak : Sabah

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..