İBB Başkanı Uysal, İstanbul'da dijitalleşme sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Mega şehir İstanbul'un dijitalleşmesine ilişkin sürücüsüz metro örneğini verdi. Dijitalleşmenin sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım olduğunu söyledi.

İBB Başkanı Uysal, İstanbul'da dijitalleşme sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım
Editor: Hakan A.
26 Ekim 2018 - 07:23

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Turkuaz Medya tarafından düzenlenen “Dijital Şehircilik Zirvesi”nde “Dijital Şehircilikte Başarı ve Yaşam Hikayeleri” başlıklı panelde  dijitalleşen İstanbul hakkında teknolojinin önemine dikkat çekti.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 26 Ekim 2018 - İstanbul


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, katıldığı zirvede sürücüsüz metroların önemine dikkat çekti. 

Türkiye'nin ilk sürücüsüz metro hattı olan, ilk etabı 2017'den bu yana İstanbullulara hizmet veren ve ikinci etabı ise geçtiğimiz hafta açılışı gerçekleştirilen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy sürücüsüz metro hattı hizmet anlayışını ikiye katladı.

Dijitalleşme yatırımlarının maliyetli olsa da zamanla kar sağladığını belirten Uysal, “Geçmişte insanlar nesneleri tanıyarak hizmetleri götürürdü şimdi ise nesneler insanları tanıyarak hizmeti götürüyor. Kısa bir süre önce Üsküdar-Ümraniye metrosunun devamı olan Ümraniye-Çekmeköy/Sancaktepe Metro Hattı’nı hizmete açtık. Bu hat aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu özelliğine sahip. Bu sistem ulaşımda kolaylık ve hız kazandırıyor. Örneğin sürücülü metro ile bir sefer 3 dakikada yapılıyorsa sürücüsüz metroda bu süre 1 buçuk dakikaya kadar düşüyor. Dijitalleşme yatırımları maliyetli olarak görülebilir ancak zamanla sağladığı tasarruflarla karlı bir yatırım. Örneğin sürücüsüz metronun maliyeti sürücülü metroya nazaran yüzde 10 fazla. Ancak sürücüsüz metronun verdiği hizmet sürücülü metronun iki katı. Akıllı ulaşım sistemleri yatırımlarımızla İstanbul’daki trafik yoğunluğunu yüzde 17 düşürdük. Bu yatırımlar; yakıt tasarrufu, zaman tasarrufu, zamanın daha verimli kullanılmasıyla insanların üretime daha fazla zaman ayırabilmesi gibi başlıca unsurlarla değerlendirildiğinde ekonomiye olağanüstü katkı sağlıyor. Belediye olarak dijitale dönüştürdüğümüz hizmetlerde maliyeti yarı yarıya azalttık” ifadelerini kullandı.