İBB Meclis Üyeleri Japonya'da

İBB Meclis Üyeleri Japonya'da

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Meclis üyeleri Japonya'da bir dizi temaslarda bulunurken, daha fazla Japon turist beklediklerini ifade ettiler.

Editor: Gökay Demirezen
06 Aralık 2018 - 06:50

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti ve CHP Grup Yönetimi üyesi meclis üyeleri ile birlikte gerçekleştirilen Japonya temaslarında renkli görüntüler oluşurken, üst düzey temaslar gerçekleştirildi. İBB meclis üyeleri daha fazla Japon turistin Türkiye'ye gelmesini istedi.

Emlak Pencerem / Güncel Haberler - 6 Aralık 2018 - İstanbul


Tokyo, Kyoto ve Şimonoseki’de üst düzey temaslarda bulunan AK Partili ve CHP'li İBB meclis üyeleri, Japonya’dan İstanbul’a daha fazla turist beklediklerinin altını çizdiler.

Japonya ziyareti kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) heyetinde; AK Parti Grup Sözcüsü Ömer Şahan, Grup Sekreteri Sedat Demirtaş, Yönetim Kurulu Üyesi Solmaz Kıran Çinkil, AK Parti Meclis Üyesi Burhan Şentürk, CHP Parti Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Grup Sekreteri Handan Kantar ve Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Kösedağı yer aldı.

Grup Sözcüsü Ömer Şahan, karşılıklı ziyaretlerin iki ülke ilişkilerin gelişmesine katkı sağladığını ifade ederek Japonya’dan İstanbul’a daha fazla turist beklediklerini ifade etti. 2003 yılının Japonya’da Türkiye Yılı ve 2010 yılının da Türkiye’de Japonya Yılı olarak kutlandığını hatırlatan Ömer Şahan, 2019 yılının Japonya’da Türkiye Yılı olarak kutlanması için ön çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi.

Kyoto ile İstanbul arasındaki ilişkileri daha fazla geliştirme arzusunda olduklarını ifade etti. Terada ise, İstanbul’un geçmişi ve geleceği bir arada yaşayan bir şehir olduğunu belirterek özellikle kültürel alanda İstanbul ile Kyoto arasındaki işbirliğini artırmak için daha fazla çalışacaklarını ifade etti.

İBB heyeti daha sonra İstanbul’un kardeş şehri Şimonoseki’de Belediye Başkanı Shintaro Maeda ve Meclis Başkanı Akio Tozawa’yı ziyaret etti ve 1972 yılından bu yana kardeş şehir olan İstanbul ve Şimonoseki arasındaki güçlü ilişkilerin daha yüksek ivme ile devam etmesinin arzulandığı ifade edildi.

İBB Heyeti; geçtiğimiz yıl kardeş şehir ilişkilerinin 45. Yılı kapsamında erguvan ağaçlarının ve her yıl lale soğanlarının dikildiği Orhan Suyolcu Parkı’nı da ziyaret etti.

İBB Meclis Üyeleri, Tokyo temasları kapsamında Tokyo Valiliği Meclis Başkan Vekili Keiichi Nagahashi ve beraberindeki heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi. Nagahashi, Tokyo ile İstanbul gibi iki büyük metropol arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini arzu ettiklerini belirtti.