Reklamı Geç
İBB’nin İSMEK’in 17. Genel Sergi ve Festivali Feshane’de...

İBB'nin İSMEK'in 17. Genel Sergi ve Festivali Feshane'de başladı

Gerçekleştirdiği genel sergiler ile her sene İstanbulluların büyük beğeni ve takdirini kazanan İSMEK'in 17. Genel Sergi ve Şenliği Feshane Uluslararası Fuar Kurultay ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir merasimle açıldı.

16 Haziran 2014 - 08:17 - Güncelleme: 16 Ekim 2016 - 16:01

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSMEK'in 17. Genel Sergi ve Festivali büyük bir heyecanla açıldı.

 İstanbulluların yoğun alaka gösterdiği açılışa, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın Eşi Özleyiş Topbaş, İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet, İstanbul Milletvekilleri Hüseyin Bürge ve Tülay Kaynarca, İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kapaklıkaya, İBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Ak Parti İstanbul Şehir Başkanı Aziz Babuşçu’nun Eşi Gülser Babuşçu, KOSGEB Müdürü Selahattin Kaya, Sudan Başkonsolosu Asım Mukhtar İbrahim ile İSMEK kursiyerleri ve usta öğreticileri katıldı.

“Sergilenen Yapıtlar Emeğin ve Sabrın Ürünü”

Merasimde konuşan İBB Kadın Koordinasyon Merkezi Fahri Başkanı ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş, İSMEK’in 1 milyon 800 bin mezun kursiyeri ile kursiyerle pek çok üniversiteden daha çok talebeye sahip, ‘dünyanın en büyük halk üniversitesi’ olduğuna vurgu yaptı. İSMEK’in yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada model alındığının da vurgulayan Topbaş, “Geçmişiyle geleceğini bağlamak, kültürünü ve varlığını devam ettirmek eğitimle olası olabilir. Dolayısıyla buna hizmet eden İSMEK’i içtenlikle kutluyorum” diye konuştu.

İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet de dünyanın en büyük el sanatları sergisinin açılışına şahitlik faktörün mutluluğunu paylaştığını dile getirerek, “Bu organizasyon İSMEK ve İstanbul için gurur verici. Bugün burada göreceğimiz yapıtlar, uzun uğraşların, emek ve çalışmaların bir göstergesi. Hizmette önceliğimiz hanımlar olsa da dezavantajlı gruplar da dahil olmak üzere tüm İstanbul halkına hizmet sunuyoruz. Bu çalışmalarımızla da dünyaya model olmaya devam ediyoruz” dedi.

İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca ise, şenliğin mananını bu yılki kursiyerler hesabına konuşma yapan İSMEK kursiyeri Saliha Mercümek’in tümcelerinde bulduğunu söyledi. İSMEK kursiyerinin pek çok pasta ustası ile yarışarak altın madalya kazandığını anımsadan Kaynarca, “Tüm bunlar bize, insanımıza olanak sunulduğunda neler muvaffak olabileceklerini açıkça gösteriyor ve insanımızın her şeyi muvaffak olabileceği mananına geliyor. İSMEK ilk olarak bunu sağlıyor. Kadınların istihdamı başlığında İstanbul İSMEK projesi ile tüm Türkiye’ye örnek gösterildi” şeklinde konuştu.

Konuşmaların hemen peşinden, yüzlerce İSMEK kursiyerinin muvaffakiyet hikâyesinin anlatıldığı “İSMEK’le Değişen Hayatlar” kitabında yer alan 7 İSMEK kursiyeri sahneye çağrı edilerek başarı hikayeleri davetlilerle paylaşıldı. İSMEK eğitimleri ile meslek edinen ve kendi işinin sahibi olan başarılı kursiyerler, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından imza adan tebrik vesikalarını protokol azalarının elinden aldı. İSMEK 17. Genel Sergi ve Şenliği, açılış kurdelesinin kesilmesiyle açıldı.

“İSMEK’in Ustaları” Genel Sergide bir araya geldi

Kuruluşundan bugüne kadar 1 milyon 800 bini aşkın mezun kursiyer sayısına erişen ve 2013- 2014 eğitim döneminde 220 bini aşkın İstanbulluya eğitim hizmeti veren İSMEK, genel sergi ile kursiyerlerinin el emeklerini bu sene da İstanbullularla buluşturarak görsel bir şölen yaşatıyor. İSMEK’in 17. Genel Sergi ve Şenliği’nde, ananesel Türk İslam sanatlarından resim ve resme, giyimden nakışa pek çok sanat ve el sanatında ortaya konan el emeği göz nuru kursiyer çalışmalarının sergileniyor.

İSMEK’in eğitim dönemi süresince “İSMEK’in Ustaları” üst başlığı altında tertip ettiği sergiler de 17. Genel Sergi ve Şenliği’nde görülebiliyor. Minyatür, resim, çini, kaligrafi, kırkyama, tezhip, hat, çakıl taşlarıyla resim, ilmi nebat çizimi ve ebru dallarında sanatseverlerin beğenisini kazanan sergilerdeki yapıtları İstanbullular, genel sergi vesilesi ile bir arada görme imkanı buluyor.

Sergiye gelen ziyaretçiler, tertip eden pek çok etkinliğe de fiyatsız olarak katılma fırsatı bulabiliyor. Seminerler, canlı performanslar ve atölye çalışmaları ile merak ettikleri konularda bilgi sahibi olan ziyaretçiler müzik etkinlikleri ile hoşça zaman geçiriyor. İSMEK 17. Genel Sergi ve Şenliği, 22 Haziran tarihine kadar, 10:00 ile 19:30 saatleri arasında fiyatsız olarak ziyaret edilebiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..