İGA`dan flaş Yeni Havalimanı isim...

İGA`dan flaş Yeni Havalimanı isim açıklaması

Son günlerde ortaya atılan isimler ile alakalı İGA son noktayı koyarken, Yeni Havalimanı isim araştırmasının dünya genelinde yapılacağını ve ilgili mercilerle değerlendirileceğini duyurdu.

İGA`dan flaş Yeni Havalimanı isim açıklaması
Editor: Hakan A.
12 Eylül 2018 - 16:38

İstanbul Yeni Havalimanı ismi nasıl belirlenecek? İGA'dan Yeni Havalimanı ismine ilişkin önemli açıklamalar. İstanbul'da yapımı hızla devam eden Üçüncü Havalimanı ismine ilişkin önemli açıklamalar geldi. Son günlerde Yeni Havalimanı ismi ile alakalı olarak ortaya atılan isimler dışında önemli detaylar paylaşıldı. İşte Yeni Havalimanı isminin nasıl konulacağına ilişkin ayrıntılar.

Türkiye'nin dev projesi Yeni Havalimanı 31 Ekim tarihinde açılışını beklemeye devam ederken, diğer taraftan yapım süreci ve isim belirleme süreçleri için de geri sayım sürüyor. Türkiye'nin guru projelerinden olacak, havacılık alanında Dünyanın ilk beş arasına getirecek dev havalimanı inşaatında sona gelindi. İstanbul Yeni Havalimanı açılışı için gün sayılıyor. Diğer taraftan ise isim belirlenmesi için özel bir çalışma yürütülüyor.

29 Ekim'de taşınılacak olan Yeni Havalimanına taşınma operasyonu ile alakalı önemli gelişmeler yaşanıyor. Atatürk Havalimanı'ndan Yeni Havalimanına taşınma operasyonu çerçevesinde Havalimanına taşınma süreci için tüm hazırlıklar tamamlandı. ORAT’taki ilk bölüm operasyona hazırlık kısmında çok ciddi ilerleme sağlandı. Bir ay içerisinde 3 büyük deneme yapılarak taşınma süreci bir kez daha gözden geçirilecek. İnşaat çalışmaları tam anlamıyla 29 Ekim itibariyle özellikle havaalanı pistlerinde veya apronlarda gezinecek uçakların motorlarına zarar vermiyecek seviyeye getirilecek. İnşaat yapım işleri hızla sonlandırılmaya devam ediyor.

Yeni Havalimanının ismi ne olacak sorusunun yanıtı İGA'dan geldi. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu, "İsim konusu, yönetim kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ve ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek. İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak taşınma bugüne kadar dünyada yapılan en büyük havalimanı taşınması olacak. Dünyada 45 kilometre uzaklığa taşınmış başka bir havalimanı yok. Geldiğimiz aşamada operasyona hazırlık sürecinde başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere hava yolları, yer hizmetleri ve diğer paydaşlarımıza havalimanına alışabilmeleri için verdiğimiz eğitimleri tamamladık.

102 farklı konu ve olay üzerinden senaryolar üzerinde titiz bir çalışma yürütülüyor. ORAT projesinde, Kopenhag ve Incheon Uluslararası Havalimanı’ndan Kasım 2016’dan bu yana danışmanlık alınnıyor. Hepsi havalimanı, hava yolu ve handling gibi havacılık deneyimine sahip ORAT ekibinde 8 danışman, 60 kişilik ekip ve 100 operasyon personelinin görev yapıyor." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum