İhtiyaç sahipleri için elektrik dağıtımı...
Reklam

İhtiyaç sahipleri için elektrik dağıtımı Resmi Gazete'de

Türkiye genelinde ihtiyaç sahiplerine yapılacak olan elektrik dağıtımı ile alakalı karar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

İhtiyaç sahipleri için elektrik dağıtımı Resmi Gazete'de
Editor: Hakan A.
28 Şubat 2019 - 07:58 - Güncelleme: 28 Şubat 2019 - 08:10
Reklam

İhtiyaç sahipleri için elektrik dağıtımı dönemi resmen başlıyor. İhtiyaç sahiplerine yönelik Türkiye genelinde yapılacak elektrik yardımlarına ilişkin ayrıntılar bu sabah Resmi Gazete'de yayımlandı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 28 Şubat 2019 - İstanbul


İhtiyaç sahiplerine elektrik tüketim desteği verilmesi hakkında karar'ın yürürlüğe konulmasına 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17 nci maddesi gereğince karar verildi.

28 Şubat tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ayrıntıları görmek için tıklayın.

Bu kararla birlikte Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında Türk vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarını karşılamak üzere elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla hazırlandı.

Bu karar, 14/03-2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17 nci maddesinin yedinci fıkrası ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 73 üncü maddesinin birinci fıkrasının d bendine dayanılarak hazırlanmıştır. 

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar elektrik tüketim desteği verilir.

Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilecek.

Aktarılacak tutarların hesaplanmasında; Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum