İkinci el otomobilde ÖTV fırsatçıları kar peşinde

İkinci el otomobilde ÖTV fırsatçıları kar peşinde

Sıfır otomobil fiyatlarına getirilen ÖTV zammı henüz sindirilmeden yeni fırsatçılara kapı açtı. Zira sıfır araç almaktan vazgeçen tüketici ikinci el otomobile koştu ancak oraya zam çoktan gelmişti bile. ÖTV kaynaklı ikinci el otomobile 2 ila 5 milyon lira arasında zamlar...

29 Kasım 2016 - 09:57

Otomobil fiytalarına yıl sonu indirimleri her dönemde damga vururken, 2016 sona ermeden hükümetin yeni bir düzenleme ile ÖTV zammı getirmesi sıfır otomobil almak isteyenleri ikinci el otomobil almaya zorladı. Sıfırdan vazkeçip ikinci ele giden tüketici ÖTV yansımasını kullanılmış otomobilde buldu. Fırsatçılar zaman geçirmeksizin ikinci el kullanılmış otomobillerde zam yaptı.

Konuya ilişkin ayrıntılar gelmeye devam ederken, ikinci el otomobil fiyatlarına yansıyan ÖTV zammı tüketicide hayal kırıklığına neden oldu.

Sıfır otomobil satışlarında fiyatlarına yapılan son düzenleme ile getirilen ÖTV artışının, ikinci el araçlara yansıması pekde uzun sürmedi. Bu kez ikinci elin fırsatçıları iş başı yaptı bu durumu değerlendirerek, satış etiketlerini hemen değiştirdi. 2 günde araçlara 2-5 bin lira zam yapıldığı gelen son dakika haberleri arasında.

Diğer taraftan elinde bulunan otomobilleri satmak isteyen bayiler ise kampanyalı satışlara başlayarak tüketiciye ÖTV zammını yansıtmamak için çaba sarfediyor. Elindeki 180 bin adetlik stoğu eritmek isteyen otomobil markaları, ay sonuna kadar geçerli 'ÖTV bizden' kampanyası başlattı. Kimi otomobil firmaları ÖTV artışının tamamını kendi bünyesinde karşılayacağını açıklarken, kimi de belli bir miktarını üstleneceklerini taahhüt ederek satış yapmak istiyor.

Peki hangi araçlar ÖTV zammından ne kadar etkilendi?

Yapılan ÖTV değişikliği ile sıfır araçlarda zamlı tarifeler başlarken, hangi marka araç ne kadar ÖTV zammına maruz kaldı sorusu şu sıralarda en  fazla merak edilen konuların başında. Zira sıfır araç almak isteyen oldukça fazla bir tüketici var.

45 BİN LİRALIK ARAÇ ESKİ ÖTV İLE 76 BİN 995 TL (1600 CC'NİN ALTINDA)

Ülkeye giriş fiyatı: 45 bin TL
ÖTV: 20 bin 250
KDV: 8100
ÖTV'nin KDV'si: 3645
Bayi kârı hariç satış fiyatı: 76 bin 995 TL

45 BİN LİRALIK ARAÇ YENİ ÖTV İLE 79 BİN 650 TL (1600 CC'NİN ALTINDA)

Ülkeye giriş fiyatı: 45 bin TL
ÖTV: 22500
KDV: 8100
ÖTV'nin KDV'si: 4050
Bayi kârı hariç satış fiyatı: 79 bin 650 TL
Aradaki fark: 2 bin 655 TL

Bu marka ve model arabalar ÖTV zammından etkilenmedi!

Diğer taraftan ÖTV zammından etkilenmeyecek olan otomobiller de var. Sizler için ÖTV'den etkilenmeyecek araçları sizler için listeledik. Buna göre zam uğramayan o otomobillerin listesinde, BMW 316i, Citroen C5, Ford Mondeo, Opel Insignia, Opel Insignia Sport Tourer, Peugeot 508, Peugeot 508 SW, Peugeot 5008, Renault Laguna, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Volkswagen Passat Variant, Volvo S60, Volvo S80, Volkswagen Tiguan, Hyundai ix35, Kia Sportage, Nissan Qashqai, Citroen C5 Tourer, Renault Megane Scenic, Volkswagen Scirocco, 
Dacia Duster

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..