İmar Barışı başvuru süresi son 31 Aralık! İmar Barışı kararı Resmi Gazete'de...

İmar Barışı başvuru son gün ne zaman? 2018 İmar Barışı başvuru nasıl yapılır?. Milyonlarca yapıyı yakından ilgilendiren ve süresi bu sabah dolan İmar Barışı süre uzatımı Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

İmar Barışı başvuru süresi son 31 Aralık! İmar Barışı kararı Resmi Gazete'de...
Editör: Hakan A.
31 Ekim 2018 - 06:38
Merak edenler için İmar Barışı başvurusu için son gün ne zaman? 2018 İmar Barışı başvuru nereye, nasıl yapılır? İmar Barışı sürecinde uzatılma Bakan Kurum'un açıklaması sonrasında resmen duyuruldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 31 Ekim 2018 - İstanbul


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafındna geçtiğimiz hafta açıklanan İmar Barışı süre uzatımı resmi olarak uzatıldı. Bu sabah Resmi gazete'de yayımlanan duyuru ile İmar Barışı 31 Aralık 20189 tarihine kadar uzatılmış oldu. 

31/12/2017 Tarihinden Önce Yapılmış Ruhsatsız veya Ruhsat ve Eklerine Aykırı Yapılar İçin Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Süresinin 31/12/2018 Tarihine Kadar Uzatılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 257) Resmi Gazete'de yayımlanarak resmen yürülüğe girmiş oldu.


Türkiye'de devletle kaçak, imara aykırı yapıları barıştıran ve milyonlarca vatandaşı ilgilendiren İmar Barışı süresi uzatıldı. 31 Ekim yani bugün sona ermesi planlanan İmar Barışı başvuruları 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek.

Yapı Kayıt Belgesi almak isteyenbler ellerini çabukl tutmalı! 31 Aralık tarihine kadar İmar barışı sürecinden faydalanmak isteyenler hızla başvurularını yaparak son başvuru tarihlerini beklememeliler. Geçtiğpimiz hafta yaşanan büyük yoğunluk halen devame diyor ve vatandaş kuyruklarda beklemeye devam ediyor.

İmar Barışı başvurusu yapmak isteyenler hızla edevlet kapısından ücretsiz olarak müracat yapabilir. 

Sık sorulan sorulardan imar barışı için edevlet kapısından başvuru nasıl yapılır?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı seçin ve "İmar barışı kayıt başvurusu ve sorgulama" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan yeni başvuru butonuna basın. Açılan sayfadaki bilgilendirme yazısını oynayladıktan sonra devam et butonuyla diğer sayfaya geçin.

Yeni sayfada kişisel bilgilerinizi girin. Yapıya ait bilgiler bölümünde ise önce yapının kapsamını ve yapının tamamının kullanım amacını belirleyin. Devam et butonuna bastıktan sonra açılan sayfada yapıya ait adres bilgilerini ada ve parsel bilgisi toplam yapı alanı yapıdaki konut ve iş yeri sayısı arsa ya da arazinin belediyelerden edinilebilecek emlak vergi birim değeri yapının bulunduğu arsanın metre kare üzerinden yüz ölçümünü girecek yapının hangi sınıfa dahil olduğunu sunulacak seçeneklerden işaretleyin.

Başvuru yapacağınız sahibi olduğunuz yapının imar mevzuatına aykrı olan kısmını tarif edip, bu aykırılığın fotoğrafını da sisteme girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreç doğrulama ve ücret yatırma olacak. Bakanlık ve ilgili yetkililerin kontrolü sonrasında Yapı Kayıt Belgesi alıp alamayacağınız kesinlik kazanacak. Şayet Yapı Kayıt Belgesi alamazsanız siz yapınız için bu hakkı kaybetmiş olacaksınız. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum