İmar Barışı başvurusunda bunu yapan yandı

Bakanlık tarafından hazırlanan imar barışı çerçevesinde çalışmalar son hız sürerken, başvuru yapacak vatandaşa yalan yanlış beyanda bulunanlara şok edecek cezalar yolda... İşte 2018 İmar affı ve imar barışı ile alakalı yapı kayıt belgesi alımı esnasında başvuru yapanları ilgilendiren son dakika gelişmesinin ayrıntıları.

İmar Barışı başvurusunda bunu yapan yandı
Editör: Hakan A.
26 Mayıs 2018 - 09:39

İmar Barışı 2018 için hazırlıklar Bakanlık nezdinde devam ederken, önemli ayrıntılar ortaya çıkmaya başlamış durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan İmar Barışı olarak adlandırılan (halk arasında imar affı olarak anılan) uygulama sayesinde 16 milyona yakın bina faydalanabilecek. Yapı kayıt belgesi alınarak başlanacak olan süreçte Bakanlık ağır cezalar verebilecek.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kangren olan imar sorununu Türkiye genelinde çözecek hamle İmar Barışı için süreç hızla ilerliyor. Bakanlık gerekli düzenlemeler ve yasal alt yapının oluşturulabilmesi adına çalışmalarını sürdürüyor. 16 milyona yakın iş yeri, konut ve bina bu süreçten faydalanabilecek. 

Vatandaşların imar barışı sürecinden tam anlamıyla faydalanabilmesi adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önemli düzenlemeler yapmaya devam ediyor. İmar Barışı ile alakalı Dikkat çeken önemli bir ayrıntı ise Yapı Kayıt Belgesi alınarak başlanan süreçte yalan yanlış beyanlar verenlere yönelik. Bu kişiler için şok edici bir ceza verilecek. Cezadan ise dönüş olmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren imar affında çalışmalarını 1 hafta içinde tamamlayacak. Detaylarına ulaşılan imar barışına müracaatlarda yalan beyanlarda bulunanların parası iade edilmeyecek.

Yaşanan son gelişmelerle alakalı açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, “Anlık onaya dayalı değil, check up’lı bir sistem olacak. Müracaatlar ekim ayının sonuna kadar yapılabilecek, harç ödemelerinde son tarih 31 Aralık 2018 olacak. Yani başvuru sırasında ödeme zorunlu olmayacak. Yapı kayıt belgesinin ödeme yapıldıktan sonra çıkacak. Yönetmelik çalışmalarının ana hatlarıyla netleştiğini, birkaç haftaya tamamlanacak. Formu dikkatli doldursunlar. Yalan beyanda bulunulduğu takdirde harç için yatırılan para irat kaydedilecek” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum