İmar Barışı kasayı doldurdu

İmar Barışı kasayı doldurdu

İmar Barışı sürecinde Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuru yapanların devletin kasasına 500 Milyon Lira yatırdığı öğrenildi. Yapı Kayıt Belgesi için şimdiye kadar 2 Milyon 300 bin civarında vatandaşın müracaat yaptığı öğrenildi.

İmar Barışı kasayı doldurdu
Editor: Hakan A.
12 Temmuz 2018 - 15:03

İmar Barışı süreci Türkiye genelinde sürerken, başvuru sayısı her geçen gür artmaya, vatandaşlar devletin kasasını doldurmaya devam ediyor. Yapı Kayıt Belgesi alarak devlet ile barışmak isteyen vatandaş başladığı ilk günden bu yana akın akın İmar barışı'ndan faydalanmaya devam ediyor. Yapı Kayıt Belgesi almak için ilk günden bu yana 2 Milyon 300 Bin civarı bir müracaat yapıldığı kaydedildi.

Hükümet tarafından başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kontrolünde başvuruları alınan İmar Barışı, Büyükşehirler dışında tüm ülke genelinde yoğunluklarla devam ediyor. İlk günden bugüne İmar barışı'ndan yararlanmak isteyen vatandaşların yoğun ilgisinin sürdüğü, bir kısım vatandaşın ise beklediği süreç hızla ilerliyor.

Son başvuru tarihinin 31 Ekim 2018 olduğu İmar Barışı sürecinde bugüne kadar yapılan başvuru sayısının 2 Milyon 279 bin olduğu gelen son dakika bilgileri arasında. Yapı Kayıt Belgesi almak için başvuru yapanların devletin kasasına 500 Milyon Lira para ödedikleri kaydedildi. 

Başladığı günden bugüne 97 bin 693 yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildi. İmar Barışı kapsamında devletin kasasına giren resmi rakam ise 474 milyon lira olarak açıklandı. Vatandaşların e-devlet üzerinden 8 Haziran'da başvurularını yapmaya başladığı düzenleme kapsamında, Yapı Kayıt Belgesi almak için müracaatlarını yapabiliyorlar. Yine Bakanlık bünyesinde hemen her ilçede oluşturulan İl müdürlüklerinden gerekli başvurular yapılabiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum