İmar Barışı'nda merak edilen 5 soru ve cevabı

Hatice Kolçak 2019 yeni İmar Barışı sürecinin 6 ay daha uzatılması sonrasınd a2 yeni videosunu Youtube kanalında yayımladı. İmar Barışı'nda merak edilen 5 soruya yanıt verdi. İmar Barışı'nda merak edilen soruları Hatice Kolçak cevapladı.. Yapı Kayıt Belgesi, Kat Mülkiyetine geçiş, sit alanları, işyeri açma ruhsatı, imar hakları nelerdir Kolçak yanıtladı.

İmar Barışı'nda merak edilen 5 soru ve cevabı
Editör: Hakan A.
02 Ocak 2019 - 07:49

2019 İmar Barışı başvurlarını yapamayanlara yeni fırsatlar getirdi. İmar Barışı başvuru süresi ikinci kez uzatıldı. Yaşanan son gelişmelerden sonra EmlakPencerem.com Genel Yayın Yönetmeni Hatice Kolçak, İmar barışı'nda merak edilen soruları yanıtladı. Kolçak yeni YouTube kanalı üzerinden sorulara yanıt verdi.

Hatice Kolçak / Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Ocak 2019 - İstanbul


İmar ve iskana aykırı, kaçak yapı, arsa tapusu, gecekondu gibi ruhsatsız tüm yapılar imar barışına başvuru yapabiliyor. Öncelikle Yapı Kayıt Belgesi alınıyor. Böylece yapı kayıt altına alınarak resmiyet kazanıyor. Varsa yıkım, dava gibi haller ortadan kalkıyor. Bunun için Bakanlığın belirlediği ve mülkün durumuna göre bir ödemenin yapılması gerekiyor. Daha sonra tapu süreci başlıyor. Kat mülkiyetine başvuru için tüm maliklerin onayının olması gerekiyor. Daha önce Yapı Kayıt Belgesi için ödenen miktar kadar bir ödeme de tapu için yapılması gerekiyor.

Hatice Kolçak'ın İmar Barışı ile ilgili soru cevap yaptığı videoyu izlemek için tıklayın.

Hatice Kolçak'ın İmar Barışı ile ilgili soru cevap yapotığı videoyu izlemek için tıklayın.
 

İmar Barışı'nda merak edilen 5 soru ve cevabı

 
1- Soru: 5 katlı bir binamız var imar barışına müracaat ettik Yapı Kayıt Belgesi aldık. Kentsel Dönüşüme girdiğimizde bizim hakkımız ne olur?
 
Cevap: Bina kentsel dönüşüme girdiğinde o zaman ki imar durumuna göre yeniden yapılabilecek. İmar durumu 4 kat olabilir veya hiç olmayabilir buna dikkat etmek lazım.Öncesinde mutlaka bağlı olunan belediyeden imar durumuna bakmak gerekir.

Dolayısıyla Yapı Kayıt Belgesi İmar açısından ekstra bir hak sağlamaz, müktesep oluşturmaz. Yenilenmesi durumunda yürürlükteki imar mevzuatına göre yapılabilir.
 

2-) Soru: Sahibi olduğum dükkan için işyeri açma ruhsatım olmadığından problem yaşıyorum.Çünkü binamızın yapı ruhsatı yok. Bu durumda Yapı Kayıt Belgesi alsam işyeri açma ruhsatı için belediyeye başvuru yapabilirmiyim?

 
Cevap: Evet Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra belediyeden işyeri açma ruhsatı almak için başvuru yapabilirsiniz.
 

3-) Soru: Arsa tapulu dairem var. Satarken kredi kullanılamıyor bu nedenle satmakta zorlanıyorum. Yapı Kayıt Belgesi alsam kredi çıkar mı?

 
Cevap: Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra kat mülkiyetine geçtiğinizde banka kredisi kullanılır duruma gelecektir.
 

4-) Soru: Sit alanı, kıyı kenarın deniz tarafında kalan yerleri Yapı Kayıt Belgesi alabilir mi, ve ecrimisil ödemeye devam edecek mi?

 
Cevap: Buralar için Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz ancak tapu verilmesi gündemde değil. Yapı Kayıt Belgesi aldıktan ecrimisil ödenmeye devam edilecek.
 

5-) Soru: Kat mülkiyetine nasıl geçilecek. Bireysel başvuru yapabilirmiyim?

 
Cevap: Maalesef hayır. Kat mülkiyetine geçilirken kat maliklerinin tamamının muvafakati gerekir.

Hatice Kolçak'ın YouTube kanalında tüm videoları anında izleyebilmek için mutlaka abone olun. Kanala gitmek için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum