İmar Barışı'nda son günler

İmar Barışı için son günler. Yoğun talep üzerine başvurular 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılmıştı.Bu tarihten sonra başvuru alınmayacak. Yapı Kayıt Belgesi alanlar ödemelerini Haziran sonuna kadar yapabilecekler.

İmar Barışı'nda son günler
Editor: Hatice Kolçak
07 Haziran 2019 - 16:33

Geçen yıl yasalaşan İmar Barışı için 10 milyona yakın bir başvuru yapılmıştı. Bakanlık artan talep nedeniyle başvuruları önce 31 Mart'a daha sonra 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzattı. Ancak bir daha uzatma yapılmayacağı bildirildi.

İmar barışından yararlanarak 15 Haziran tarihine kadar Yapı Kayıt Belgesi almak gerekiyor. Ödemeler ise Haziran sonuna kadar yapılabilecek.

İmar Barışı başvuruları için son günler. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış kaçak yapı, kaçak eklenti alanı, ruhsatsız bina gibi imar va iskana aykırı yapılmış tüm yapılar için vatandaşlar imar başvurusu yapabiliyor. İmar barışından faydalanmak için başvuru yapanlar varsa yıkım kararı iptal oluyor, devam eden mahkemeler ise iptal ediliyor.

İmar barışı başvuruları iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada öncelikle yapı için Yapı Kayıt Belgesi alınıyor.Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra ise kat mülkiyetli tapu alınabiliyor.Ancak istenen şartları yerine getirmek gerekiyor. 

Birinci aşama olan Yapı Kayıt Belgesi almak için e-devlet sistemine giriş yaparak gerekli yerleri doldurmak gerekiyor. Bu noktada yalan ve hata yapmamak önemli. Yalan beyanda bulunanların Yapı Kayıt Belgesi iptal olacağı gibi yatırılan paralar ise iade edilmeyecek. Uzmanlar e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparken bu konuda uzmanlardan veya ilgili belediyelerden yardım almanın önemli olduğunu vurguluyor.

İmar barışı için ödemeler ise Haziran sonuna kadar yapılabilecek. Yapının arsa emlak vergi değeri ile binanın özelliklerine göre devletin belirlediği fiyatlar gözönünde bulundurularak ödeme miktarı belirleniyor.Konutlar için yüzde 3, ticari yapılar için ise yüzde 5 hesap edilerek net rakama ulaşılacak.

Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra kat mülkiyetli tapu için ne zaman istenirse o zaman müracaat edilebilecek. Tapuya başvurmak için herhangi bir süre bulunmuyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum