İmar Barışı'nda süre daralıyor.

İmar Barışı'nda süre daralıyor. Yapı Kayıt Belgesi almak için 15 Haziran tarihine kadar müracaat etmek gerekiyor. Ödemelerin Haziran ayı sonuna kadar yapılmış olması ve başvuru sürecininde bitmiş olması gerekiyor. Hangi yapılar imar barışından faydalanıyor. Yapı Kayıt Belgesi nasıl alınmalı?

İmar Barışı'nda süre daralıyor.
Editör: Hakan A.
23 Nisan 2019 - 17:46

Geçen yıl yapılan yasal düzenleme ile kaçak kat, kaçak yapı, eklenti alanı gibi ruhsatsız, tapusuz imar ve iskana aykırı yapıların resmiyet kazanarak kayıt altına alınmasını sağlayan İmar Barışı'nda süre daralıyor.Bu süreçten faydalanmak isteyen vatandaşlar İmar Barışı kapsamında gayrimenkullerini kayıt altına alarak yasal hale getirebiliyorlar.

İmar Barışı'na başvurularda son gün 31 Aralık 2018 idi. Ancak başvuruların yoğun olmasından dolayı yeni bir düzenleme ile süre 6 ay uzatılmıştı. Yeni düzenlem ile Yapı Kayıt Belgesi almak için 15 Haziran tarihine kadar başvuru yapmak gerekiyor.Ödemeler ise Haziran sonuna kadar yapılabilecek.

İmar Barışı'nda süre daralıyor. İmar Barışı kapsamında yapısını yasal hale getirmek isteyen vatandaşların öncelikle Yapı Kayıt Belgesi almaları gerekiyor. Yapı Kayıt Belgesi almak için e-devlet sistemi üzerindn başvuru yapılabiliyor.7/24 internet üzerinden ulaşılabilen sisteme kişilerin kendileri erişebiliyor. Ancak uzmanlar hata olmaması için yardım almalarını tavsiye ediyorlar. 

İmar Barışı'ndan yararlanmak için ilk aşama olan Yapı Kayıt Belgesini almak gerekiyor.YKB almak için süre 15 Haziran tarihinde sona eriyor. Başvuru yapanlar ödemelerini Haziran ayının sonuna kadar yapabilecekler.İmar Barışı'nın ikinci aşaması ise tapu alımına giden süreç.YKB alan yapılar için Kat Mülkiyetli tapu alınabilicek. Bunun için ödemenin yapılmış olması, projenin çizimi gibi işlemlerin yapılmış olması gerekiyor.

İmar barışından faydalanan yapılara elektrik, doğalgaz ve su gibi tüm abonelikler bağlanabiliyor. Varsa yıkım kararı kalkıyor ve devam eden mahkemeler iptal oluyor. Yapı Kayıt Belgesi alarak İmar Barışı'na giren yapılar kat mülkiyeti almaya hak kazanıyorlar.

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • selim
  1 yıl önce
  Bende arkadaşa katılıyorum,meclisten çıktığı tarih yada resmi gazetede yayınlandığı tarihe kadar olması lazım,bu arada kalanlar vatandaş değil mi...
 • Mehmet
  1 yıl önce
  İmar barışından faydalanacak kişiler içerisine yasanın geçtiği tarihe kadar uzatılması gerekmez mi yani 18.5.2018 tarihine kadar.Bu 5 ay 18 günlük sürede kalan yapıların da hakkı değil mi,sonucta bu yapılarda meclisten geçtiği tarihden onceki yapılar, inşallah bakanlık bu düzenlemeyi yapar.