İmar Barışı'ndan 19 milyar 300 milyon gelir elde edildi

İmar Barışı'nda süre doldu ve başvurular bitti. Yoğun talep nedeniyle daha önce iki defa süre uzatılmıştı. İmar Barışı'ndan 19 milyar 300 milyon gelir elde edildi. Ödemeler ise Haziran sonuna kadar devam ediyor.

İmar Barışı'ndan 19 milyar 300 milyon gelir elde edildi
Editor: Hatice Kolçak
17 Haziran 2019 - 09:46
Reklam

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan imar ve iskana uygun yapılmayan, ruhsat ve ruhsat eklerine uymayan her türlü kaçak yapı, kaçak eklenti alanlarının resmi kayıt alınması ve devlet ile barışarak tapu almaları için uygulanan İmar Barışı 15 Haziran tarihinde sona erdi. 

İmar Barışına başvuru yaparak Yapı Kayıt Belgesi alanlar ödemelerini Haziran sonuna kadar yapabilecekler.

İmar Barışı iki aşamadan oluşuyor. İlk aşama olan Yapı Kayıt Belgesi müracatı sona erdi. Şimdi ise ikinci aşama olan kat mülkiyetli tapu alınması aşaması başladı. Bu noktada her hangi bir süre bulunmuyor. YKB sahipleri istedikleri zaman başvuru yapabiliyorlar.Yapı Kayıt Belgesi binanın yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüme girmesiyle beraber geçerliliğini kaybediyor. 

İmar Barışı'na ülke genelinde 10 milyonun üzerinde başvuru yapıldı. Toplamda ise 19 milyar 300 milyon liralık gelir elde edildi. Bu gelir kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılacak. İstanbul'dan 1 milyon 747 kişi, 811 bin 452 kişi İzmir ve 469 bin kişi Ankara'dan başvuru yaptı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum