İmar Barışı yüzsüzleri bu kez...

İmar Barışı yüzsüzleri bu kez Peribacalarına sardı!

Tarihi Peri Bacaları alarm veriyor. İmar Barışını fırsat bilen yüzsüzler bir tarihi yok etmeye çalışıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya'da büyük tehlike. Önce yaylalara dadanan yüzsüzler, şimdi aynı senaryoyla Peri Bacalarını talan etmeye başladı...

İmar Barışı yüzsüzleri bu kez Peribacalarına sardı!
Editor: Hakan A.
03 Kasım 2018 - 08:06 - Güncelleme: 03 Kasım 2018 - 13:02

Devletle barışı sağlayan İmar Barışı süreci 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılması sonrasında vatandaşlar arasında sevinenler olduğu kadar, kaçak yapılaşma anlamında da sevinenleri ortaya çıkardı. İlk olarak yaylaları talan eden İmar Barışçıları şimdi Peribacalarında ortaya çıktı. Peribacaları talan ediliyor! 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2018 - İstanbul


Türkiye'nin turizm cenneti olan ve her yıl milyonları ağırlayan UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’da peribacalarında, mağaralarda kaçak yapılaşma aralıksız devam ediyor. İmar Barışını fırsat görenler her yeri hak görerek babalarının malıymış gibi talana başlamış durumda. Gelen bilgiler, bölgede yer alan Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde butik otel, kafe ve villalar çıkar, açgözlülük ve hırs uğruna talan edilmeye başlamış durumda. 

- SON DAKİKA: BAKAN KURUM ÇOK NET KONUŞTU: "HEPSİNİ YIKACAĞIZ"

Birinci derece tarihi ve doğal sit olan Ortahisar, Avanos, Ürgüp, Uçhisar ve Göreme’yi kapsayan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan yaklaşık 10 bin hektarlık alanda, kaçak yapılaşma  görenlerin büyük rahatsızlık duyduğu İmar Barışı fırsatçıları ilk günden bu yana büyük bir iştahla kendilerini genişletiyorlar. Mekanları büyüten, kaçak üstüne kaçak yapılaşmaya devam ediyorlar. Çivi dahi çakılması olan yerde nasıl oluyorda bu yüzsüzlüğe göz yumuluyor merak edilen soruların başında geliyor. 

Bölgede faaliyet gösteren çok sayıda otel, kafe, restoran ve konut sahibi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, yapmadıkları inşaatlar için bile başvurarak yapı kayıt belgesi aldı. Kaçak alanı olanlar ise yapı kayıt belgesinde alanı çok daha büyük göstererek, kaçak alanı iki-üç kat genişletti. Hazine arazisini işgal eden de oldu, sit alanına ahır, bağ evi yapan da. Hafriyatları ise Aşk Vadisi’ne, Kılıçlar Vadisi’ne döküldü.

Durumu görenler bilenler ise oldukça rahatsız. Uzmanlar ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir an önce duruma el koyup, harekete geçmesi, bu ve benzeri yüzsüzlerin yaptıklarının yanlarına kar bırakmaması gerektiğinin büyük cezalar verilmesinin gerekliliğini vurguluyorlar. 

Kaynak: Hürriyet / Selahattin Sönmez ve Aysel Alp'in haberinden alıntıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum