IMF, Türkiye için ne dedi?

IMF'den son dakika Türkiye açıklaması gelirken, ekonomi çevreleri Uluslararası Para Fonu'nun açıklamalarını merak ediyor.

IMF, Türkiye için ne dedi?
Editör: Hakan A.
26 Ocak 2021 - 10:01
Türkiye ekonomik alanda yaptığı önemli hamleler, son yılların en büyük değişimleri ile gerek Merkez Bankası, gerek Bakanlık katında önemli koltuklarda yaptığı değişiklikler sonrasında yabancı yatırımcının çekilmesi, piyasalarda güven ortamının oluşturulmaswı adına önemli işler yapmaya devam ediyor. Diğer taraftan Uluaslararası alanda yeni adımlar atılması için çalışmalar yürütülüyor. 

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 26 Ocak 2021 - İstanbul


Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesinin beklendiği açıklamasını yaptı. IMF tarafından yapılan son Türkiye açıklaması merak ediliyordu. İşte Uluslararası Para Fonu IMF'nin Türkiye hakkında yaptığı o açıklama.

IMF tarafından yapılan açıklamada, "Hızlı para ve kredi büyümesinden uzaklaşan son politika dönüşü memnuniyetle karşılanıyor. Bu dönüşüm devam ederse ve geçici salgın odaklı ilave destek, orta vadeli mali konsolidasyon için güvenilir bir planın yanı sıra finans sektörü ve yapısal reformlarla birleştirilirse, tamponlar daha hızlı şekilde yeniden oluşturulabilir. Yapısal reformlar, salgının uzun vadeli olumsuz etkilerinin oluşturduğu riskleri hafifletmeye odaklanmalı ve en savunmasızları desteklemek, işgücü piyasası esnekliğini teşvik etmek ve kurumsal borçların azaltmasını kolaylaştırmak için hedeflenen önlemleri içermelidir."Açıklamada, Türkiye'nin 2020'ye önceden var olan kırılganlıklarla girdiği anımsatılarak, salgına karşı uygulanan ilk politika müdahalesinin ülke ekonomisinde keskin bir toparlanmaya yol açtığı vurgulandı. IMF'nın açıklamasında, 2020'nin sonlarından itibaren para politikasının sıkılaştırılmasının, geçici düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinin ve devlete ait banka kredilerindeki belirgin yavaşlamanın Türk lirası üzerindeki baskıyı sınırlamaya ve güveni yeniden inşa etmeye yardımcı olduğu aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün de değerlendirildiği açıklamada, "Ekonominin 2021'de pozitif büyümeye devam etmesi bekleniyor." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2021'de yaklaşık yüzde 6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.


Zaman içinde sürdürülen politikaların yeniden dengelenmesinin daha dayanıklı orta vadeli büyümenin temelini oluşturacağına işaret edilen açıklamada, mali yapısal reformların konsolidasyonu destekleyeceği ve mali riskleri azaltacağı ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum