İMKON Başkanı Tellioğlu: Çimento zammını Rekabet Kurumuna götürürüz!

İMKOPN Başkanı Tahir Tellioğlu, 1 Ocak 2019 itibariyle çimentoya yüzde 40 zam yapılması durumunda konuyu rekabet kuruluna taşıyacaklarını söyledi. Tellioğlu sert açıklamalarda bulundu.

İMKON Başkanı Tellioğlu: Çimento zammını Rekabet Kurumuna götürürüz!
Editör: Hakan A.
31 Aralık 2018 - 18:33

Çimento zam haberlerine ilişkin açıklamalar art arda gelmeye devam ediyor. Gün içerisinde TÇB Başkanı Nihat Özdemir'in açıklaması sonrası bu kez İMKON'dan açıklama geldi. Çimentoya yapılması planlanan zam ile alakalı İMKON Başkanı Telloğlu'ndan sert açıklamalar geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 31 Aralık 2018 - İstanbul


İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, daralan Türkiye ekonomisinde, inşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunlarla ilgili hükümetten adeta üvey evlat muamele görmeleri ile ilgili sert açıklamlarda bulundu.

İMKON Başkanı Tellioğlu'nun açıklamasında, "Yaklaşık 100 gündür devam eden ekonominin seyri ve Hükümetin aldığı kısa, orta ve uzun vadeli tedbirlerle birlikte yasal düzenlemeleri dikkatle izliyor, yakinen takip ediyoruz. Birçok sektörle ilgili başta otomotiv, beyaz eşya ve mobilya KDV ve ÖTV desteği gibi olumlu düzenlemeler yapılırken, inşaat sektöünün sorunlarına Hükümetimizin kulaklarını tıkamasının sebebi anlaşılamamaktadır. Müteahhitlik sektörü olarak zor günler geçirdiğimiz bu dönemlerde devlet desteği olmadan; piyasa durgunluğu, yüksek konut kredi faizi ve aşırı fiyat artışlarına karşı bu süreci atlatmamız mümkün değildir" dedi.Konuyu Rekabet Kurumu'na götürürüz!

Müteahhitlik sektörünün haklı fiyat farkı taleplerine karşı zararlarının daha önce kazandıklarına sayılsın anlayışının zararı yine ülke ekonomisinin üzerine büyük bir yük getireceğnin altını çizen Başkan Tellioğlu, "Mevcut ekonomik şartların doğurduğu ağır maliyetlerle mücadele eden sektöre bir darbe de çimentocuların, aynı yılın sonunda 1 Ocak'ta uygulamak üzere yüzde 40'lık fiyat artışı yapacaklarını söylenmektedir. Birçok alanda indirim olduğu bugünlerde, bu fiyat artışlarının izahı mümkün değildir. bu duruma hükümetimiz izin vermemelidir. Bu fiyat artışı uygulamaya konulursa konuyu rekabet kurumuna taşıyacağımızı, buradan da çözüm bulunmazsa zaten duran inşaat sektörününde üyelerimize tamamen iş bırakma çağrısı yapabileceklerini" söyledi.

Tellioğlu, birçok alanda sektöre vurulan bu darbelerin sektörde birçok iflasları ve mağduriyetleri beraberinde getireceğini ifade ederken, "Sektör olarak talebimiz;  TBMM Plan ve Bütçöe Komisyonundan çok dar bir şekilde geçen kamu müteahhitlerine yönelik tasfiye kararnamesinin kapsamı nihai karar merci TBMM Genel kurulunda genişletilerek fiyat farkı ve teminatları yananların teminatlarının iadesi de eklenerek çıkarılmalıdır." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum