İnanç Kabadayı: Gayrimenkul sektörü için önemli bir adım

Türk vatandaşlığı için gayrimenkul satışında 250 bin dolarlık yatırım şartına inşaat sektörü temsilcileri olumlu yaklaşırken, Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kabadayı, "gayrimenkul sektörü için oldukça önemli bir adım" dedi.

İnanç Kabadayı: Gayrimenkul sektörü için önemli bir adım
Editor: Hakan A.
19 Eylül 2018 - 16:54

Yabancıya yapılacak gayrimenkul satışlarında Türk Vatandaşlığına geçiş limiti 250 Bin USD'ye indiren düzenleme sektörün gündeminde.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 18 Eylül 2018 - İstanbul

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, Türk vatandaşlığına geçmek isteyenlere yönelik yapılan son düzenleme ile alakalı önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Sektör temsilcileri olarak bu tutarda indirim talep ediyorduk. Hükümetimizin bu yönde attığı adımı çok olumlu karşıladığını söyleyen İnanç Kabadayı, "Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı için gerekli gayrimenkul satın alma bedelinin düşürülmesi hem döviz girdisine katkı sağlayacak hem de gayrimenkul sektörü için oldukça önemli bir adım olacak. Dünyada da birçok ülkede örneğini gördüğümüz uygulama ile gelişmiş ülkeler ciddi gelirler sağlıyor. Ülkemiz konumu, tarihi ve kültürü ile eşsiz bir lokasyonda yer alıyor. Çok büyük bir potansiyelimiz var. Benzer metropollere baktığımızda bu potansiyeli görüyoruz. Yabancılara satıştan elde edilen gelirin de 4,6 milyar dolardan bu yıl 6-7 milyar dolara çıkacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Kabadayı, "Yabancıya satışta önümüzde daha çok yol var. Toplam satışların içerisindeki payı sadece %1,5 ‘lar seviyesinde. Birçok ülke yabancıya gayrimenkul satmak için adeta yarışıyor. Bu konuya sadece ekonomik olarak bakmamak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir yabancı kendi ülkesinde de ülkemizin tanıtımını yapacak hatta ülkemizin tanıtım elçisi olacaktır. Ülkemizden konut alan bir yabancı beyaz eşyadan, gıdaya, elektronik ürünlerden, züccaciyeye, mobilyadan bir evin temel ihtiyaçlarına kadar birçok satın alma yapıyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum