İnanç Kabadayı: Yabancıya konutta KDV alınmayacak olması önemli bir adım

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabaday, yabancıya konut satışında KDV alınmayacak olması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İnanç Kabadayı: Yabancıya konutta KDV alınmayacak olması önemli bir adım
Editör: Hakan A.
08 Şubat 2017 - 13:41

Konut sektörü son günlerde peş peşe indirimlerle inşaatçının yüzünü güldürmeye devam ederken, Maliye Bakanı'nın KDV açıklaması sektöre olumlu yansıyacağı görüşü öne çıktı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 8 Şubat 2017 - İstanbul

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, Maliye Bakanı Ağbal tarafından yapılan açıklamayla duyurulan,"Türkiye’de yabancıların konut veya iş yeri satın aldığında KDV ödemeyecek olması" açıklamasının ülke ekomisine döviz kazandırmak için çok ciddi bir adım olduğunu vurguladı.

Sektör olarak uzun zamandır talep ettiğimiz konularda hükümetimizin aldığı bu önemli kararlar, sadece gayrimenkul sektörüne değil, 200 üzerindeki alt ve yan sektörlerle birlikte ülke ekonomisine kazandırmaktadır. Yabancıya konut satışının toplam satış içindeki payı sadece %1,5 seviyelerinde. Daha önce de belirttiğimiz gibi yabancıya konut satışında yıllık asgari 10 milyar dolarlık bir nakit girişi hedefi koymamız lazım. 1 milyon dolar üzerinde gayrimenkul alanlara vatandaşlık hakkı düzenlemesinden sonra KDV düzenlemesinin de gelmesi satışları ciddi şekilde arttıracaktır." dedi

Yabancıya gayrimenkul satışı , mutlaka ihracat süreci olarak düşünülerek döviz kazandırıcı işlem statüsünde olmalıdırdiyen Kabadayı, "Dolayısıyla yurt dışı pazarlama çalışmalarında geliştirici markalara teşvik verilmesi de ülke tanıtımı için oldukça önemli ve gündeme alınmalı diye düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum