İNDER Başkanı Durbakayım`dan flaş`İmar Barışı` açıklaması

İmar Barışı için düğmeye basıldığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki`nin açıklamaları sonrasında İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım`dan flaş değerlendirme...

İNDER Başkanı Durbakayım`dan flaş`İmar Barışı` açıklaması
Editor: Hakan A.
23 Nisan 2018 - 15:59 - Güncelleme: 02 Mayıs 2018 - 09:03

Hükümet tarafından gündeme getirilecek olan imar düzenlemesi ile milyonlarca taşınmaza af yolu açılacak. İmar barışı adı altında hükümet tarafından yapılacak olan yeni düzenleme işareti sonrasında sektörün çatı kuruluşlarından biri olan İNDER'den önemli bir değerlendirme geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan açıklamalar ile gündeme gelen imar barışı için geri sayım başladı. Yapılacak olan yeni düzenlemenin Meclis'e sunulması ile birlikte Devletle ihtilaflı yaklaşık 13 milyon yapı "imar barışı"ndan faydalanarak tapularını alabilecekleri kaydedildi.

Milyonlarca taşınmazın sahibini yakından ilgilendiren konuyla alakalı olarak ilk değerlendirme ise İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından yapıldı. İNDER Başkanı Durbakayım, "Kimse Riskli Bina Üretemeyecek" dedi.

Yapıların birçoğunun imar kanunu ve yönetmeliklere uygun şekilde yapılmamalarından dolayı, zaman zaman çeşitli adlar altında imar afları gündeme gelip uygulanmaktadır diyen İNDER Başkanı Durbakayım, "Bugün ilan edilen İmar Barışı da bunlardan biri. Çeşitli nedenlerden dolayı, bu affa ihtiyacı olan binaların meşru hale gelmesi açısından çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Bu binalardan alınacak olan harçların ‘’Afet Yasası’’ için gerekli olan kamulaştırma bedeli ve kira yardımı bütçelerine harcanacak olması da, sektörümüzde çok güçlü bir görevdeşlik yaratacaktır. Diğer taraftan riskli binaların bu affa girmemesini son derece olumlu buluyoruz. Artık kimse riskli bina üretmeye cesaret edemeyecektir diye düşünüyorum.

Ancak kanun ve yönetmeliklere saygılı bu şekilde bina inşa edenlerin de bu olumlu girişimde bir mükâfatlarının olması için yüce devletimizin nasıl bir planı olduğu hususunu da merak ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yapı Kayıt Belgesi nedir?

2018 İmar Affı ile alakalı son dakika haberleri;

Milyonlarca eve `imar barışı`

- ``2018 İmar Affı`` yolda!

- Konut kredisi faiz oranları için `müdahale` sinyali

- İNDER Başkanı Durbakayım`dan flaş`İmar Barışı` açıklaması

- Başbakan Yıldırım`dan İmar Barışı açıklaması; `Yaptığımız bir imar affı değil`...