İNDER Başkanı "Nakit satış avantajı ön plana çıktı"

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarında nakit satış avantajının ön plana çıktığını açıkladı. Durbakayım, yabancı satışlarının yıl sonuna kadar 50 bin adedin üzerine çıkması ile cari açığın kapatılmasına katkı sağlanacaktır dedi.

İNDER Başkanı "Nakit satış avantajı ön plana çıktı"
Editör: Hakan A.
17 Mayıs 2019 - 10:42

Dövizde yaşanan artıştan dolayı dövize kayan yatırımcılar elde ettiği karın bir kısmı ile konut alımına yöneldi. İnşaat şirketlerinin peşin alımlarda alıcılara yaptıkları indirimlerde eklenince alıcılar ciddi oranda kar sağlamış oluyor.

Konut kredi faiz oranları kredi ile ev sahibi olacaklar için oldukça yüksek olduğundan tercih edilmiyor.İnşaat şirketlerinin kendi bünyelerinde yaptıkları vade ve düşük faiz oranıda alıcılara cazip geliyor.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarında nakit satışların elde edilen avantajlar nedeniyle öne çıktığını ifade ederek sözlerine devam etti:

"Döviz artışından kaynaklanan karların bir kısmı realize eden tasarruf sahipleri, Türk Lirası cinsinden fiyat artışı olmayan gayrimenkul alımına yöneldi. Nakit satıştan kaynaklanan indirim oranını da kullanan vatandaşlar, yüzde 20-35 seviyelerine varan avantajlı fiyatlardan gayrimenkul sahibi oldu. Bu satışlara ek olarak yüksek konut kredisine alternatif olarak kendi bünyesinde vade yapan firmaların satışları, ipotekli satış oranının yüzde 20’lere gerilemesine neden oldu. Yabancılara vatandaşlık hakkı tanıyan 250 bin dolarlık gayrimenkul satış kriteri de nakit satışlardaki artışın bir diğer etkeni olarak öne çıktı. Beklentimiz bu yılın sonuna kadar yabancı satış miktarının 50 bin adedin üzerine çıkması ve Cumhuriyet tarihinin en iyi satış rekorunu kırması yönünde. Yabancılara satış, aynı zamanda ülkemize en az 9-10 milyar dolarlık döviz girişi sağlayarak cari açığın kapatılması yönünde de katkı sağlayacaktır."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum