İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım "Olağan Düşüş Gerçekleşti"

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarını değerlendirdi. Durbakayım, Haziran ayında konut satışlarında meydana gelen %48,6 oranındaki azalmayı "Bekllyorduk" şeklinde açıkladı.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım
Editor: Hatice Kolçak
17 Temmuz 2019 - 17:12

TÜİK, 2019 Haziran ayı konut satışlarını açıkladı. Haziran ayında konut satışları %48,6 oranında düştü. Türkye geneli 61 355 adet konut satıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut satışlarını şu sözlerle değerlendirdi.

"Seçim döneminin yaşandığı Haziran 2019 döneminde gerçekleşen yüzde 48,6 oranındaki daralmayı bekliyorduk. Her seçimde olduğu gibi konut ihtiyacı olanların ve yatırımcıların ‘bekle, gör’ stratejisini benimsemesi, bu daralmanın temel sebebini oluşturdu. Mevduat ve konut kredi faizlerinin henüz arzu edilen seviyeye inmemiş olması ise söz konusu daralmaya yüzde 5 -10 civarında katkı sağladı. Zira bizim tahminimiz, seçim dönemlerinde konut satışları yüzde 25-30 seviyelerinde bir düşüş göstereceği yönündeydi. 

Faiz ve yaz tatili etkenlerin devrede olması nedeniyle Temmuz 2019 döneminin de, önceki yılın aynı dönemine göre küçük bir daralma ile kapacağını öngörüyoruz. Bu kapsamda Temmuz 2019 döneminde yaklaşık 90 bin seviyelerinde satış gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Satışlardaki bu trendin Ağustos’tan itibaren yönünün yukarıya çevirmesini ve yılın son çeyreğinde artan bir ivme ile devam etmesini bekliyoruz. 
Faizlerdeki düşüş eğiliminin artarak devam etmesi, projelerin tamamlanma noktasına gelmesi, devlet kanadında yapılan yasal çalışmalar sonucunda makroekonomik verilerde iyileşme görülecek olması, Türkiye üzerindeki politik ve ekonomik dış baskıların yapılan müzakereler sonucunda azalması bu beklentimizin temelini oluşturmaktadır. 

Ancak sektörümüze yönelik çıkarılan yasa ve yönetmelikler sonucu yeni proje arzının azalması ve arz talep dengesine bağlı olarak fiyatlardaki trendin yukarı doğru olacağı kaçınılmaz görünmektedir. Nitekim maliyet artışların halen fiyatları tam olarak yansımaması, yeni projelerin satışa sunulmaması, konut fiyatlarının Ağustos sonuna kadar cazip hale getirmektedir."

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum