İNDER'den kredi paketi açıklaması: 'Bu tarihi fırsatı bir daha bulamayabiliriz'

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, 'Bu seviyelerde kredi destek paketini inşaat ve gayrimenkul sektöründe Bu tarihi fırsatı bir daha bulamayabiliriz' dedi.

İNDER'den kredi paketi açıklaması: 'Bu tarihi fırsatı bir daha bulamayabiliriz'
Editör: Hakan A.
01 Haziran 2020 - 15:44
İnşaat ve gayrimenkul sektöründe heyecan yaratan konut kredisi faiz oranlarındaki tarihi indirim fırsatı ile kjamu bankalarından kullandırılacak kredi ile alakalı sektör temsilcileri görüşlerini bildirmeye devam ediyor.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 1 Haziran 2020 - İstanbul


İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, sektöre ve vatandaşa cansuyu olacak yeni kredi destek paketi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Devletin önderliğinde başlayan normalleşme sürecinde böyle bir can suyu, tüm sektörleri tetikleyeceğinin altını çizen Durbakayım, 'Söz konusu konut kredi faizi, taksitleri ve veda bugüne kadar sunulan en iyi avantajları bir arada barındırıyor. Özellikle inşaat maliyeti daha uygun olan projeler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. İnşaat sektöründeki faaliyetlerin devamı için gerekli olan finansmanın doğru adrese yönlendirilmesini sağlayacak 1. El konutlarındaki ekstra faiz avantajının olması da artı bir değer olarak görüyoruz. İnşaatların yoğun olduğu şehirlere göre verilecek kredi miktarının ayarlanması, bankaların açıkladığı kredi paketi her yönüyle düşünüldüğünü gösteriyor. KDV ve harç gibi dolaylı teşvikler de bu tarihi fırsatı taçlandırabilir.' dedi.

Durbakayım, 'Ancak Türkiye ekonomisinin tekrar eski gücüne kavuşması ve çarkların dönmesi için kamu bankaları vasıtasıyla devletin yaktığı kıvılcımı, aleve dönüştürmek için özel bankalar ve firmaların da destek vereceğini düşünüyoruz. Özel bankalar taşın altına elini soktuğunda ve inşaat firmaları özel katkılar sağlayarak finans sektöründeki faiz oranlarını daha da aşağıya indirebilir. Talebi canlandırmak için fiyat indirim veya taksit ödemelerine daha özel avantajlar sağlanabilir. 

Atılan bu adımla birlikte konut satışlarında kaybettiğimiz ilk 5 aylık kaybın telafi edileceğini öngörüyor ve yılsonunu büyüyen bir Pazar olarak tamamlamayı umuyoruz. Diğer taraftan iç pazardaki hareketlenmenin yurtdışı satışlara da hareket getireceğini söyleyebiliriz.' diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum