İNDER tedarikçilerle bir araya geldi
Reklam

İNDER tedarikçilerle bir araya geldi

İnşaatçılar Deneği (İNDER) Türkiye'nin önemli 15 tedarikçisi ile bir araya geldi.Sektörün içinde bulunduğu darboğazı aşmak için İnşaatçılar ve tedarikçiler birbirlerine destek olmak ve güç birliği yapmak adına anlaşma sağladı. Yapılan anlaşma ile vade fiyat noktasında ortak paydada buluşularak 55 milyon TL'lik anlaşma yapıldı.

İNDER  tedarikçilerle bir araya geldi
Editor: Hatice Kolçak
12 Mart 2019 - 11:28 - Güncelleme: 12 Mart 2019 - 11:29
Reklam

İnşatçılar Derneği’nin (İNDER) düzenlediği Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u Türkiye’nin önde gelen 15 inşaat malzemesi ve hizmet üreticisiyle İNDER üyesi 14 inşaat firmasını bir araya getirdi. 4’üncü kez gerçekleştirilen Yaratıcı İş Görüşmeleri Workshop’u, tedarikçi firmalar ile inşaat şirketlerinin firma sahibi ve üst düzey yöneticilerine tanışma ve birebir görüşme fırsatı sağladı. Toplam 210 görüşmenin yapıldığı toplantıda devam eden ve yeni başlayacak projeler için ön anlaşmalar yapıldı.

Tedarikçiler, sektördeki durgunluk nedeniyle inşaatçılara alternatif ürün ve ödeme esnekliği sağlarken, inşaatçılar alım taahhünde bulundu. Yapılan ikili görüşmeler sonucunda artan inşaat maliyetlerinin ve nakit sıkışıklığının elbirliği ile aşılması yönünde hemfikir olan taraflar, yaptıkları ön anlaşma ile 55 milyon liralık bir ticaret hacminin altına imza attılar. 

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, toplantının açılışında yaptığı konuşmada inşaat sektörünün 250 alt sektörü harekete geçirdiğine ve 2,2 milyon istihdam sağladığına dikkat çekerek “En büyük sorunlarımızdan biri, ne kadar güçlü olduğumuzun farkında olmamamız. Böyle organizasyonlarda bir araya gelince ne kadar güçlü olduğumuzu anlayabiliyoruz” dedi. Son 6-7 aydır, yaşanan sıkıntılarla birlikte inşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün daha güçlü bir iletişim içinde olduğunu dile getiren Durbakayım, döviz kurundaki dalgalanmaların maliyetlere yansındığını ve bunu da tedarik konusunda sıkıntılara neden olduğunu söyledi. Bu konuda her iki tarafında fedakarlık gösterdiğini vurgulayan Durbakayım, bu sektörün ilanihaye devam edeceğini çünkü barınmanın gıdadan sonraki en büyük ihtiyaç olduğunu anlatı. Her buluşmada yeni işbirliklerinin tohumlarının atılmasının sektöre daha fazla güç kazandırdığını belirten Nazmi Durbakayım sürdürülebilir ticari birlikteliğin en güzel örneğinin bu organizasyon ile gerçekleştiğini belirtti.  

Tedarikçi firma yetkililerine “Sizler de güçlü olacaksınız, bizler de güçlü olacağız ki tüketiciye daha nitelikli ürünler sunalım” sözleriyle seslenen Durbakayım, söyle devam etti:
“Nihayetinde bizler amme hizmeti yapıyoruz. İnsanlar ömürleri boyunca bir ya da 2 kere ev alıyor ve bunu en büyük birikimleriyle alıyorlar. O yüzden doğru projeler yapmamız ve doğru malzemeler kullanmamız lazım. O yüzden İNDER olarak bu buluşmaya çok önem veriyoruz.”

‘Aynı geminin içindeyiz’

İNDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Engin Keçeli ise Türkiye İMSAD’ın raporuna göre, 2017 yılında 1 milyon 370 bin civarında olan daire ruhsat sayısının 2018’de 640 bine düştüğünü, metrekare bazında ise konut yapı ruhsatlarında ise yüzde 56 gerileme olduğunu söyledi. Bu durumu üzücü değil, sevindirici bir gelişme olarak nitelendiren Keçeli, “Burada gerçek müteahhitler için üzücü bir durum yok. Köyde tarlasını satıp bakkal olacakken müteahhit olmaya soyunanlar eleniyor. Sizler de tedarikçi olarak sakın üzülmeyin, malı kime satacağız diye… Şimdi gerçek müteahhide gerçekten mal satacaksınız” dedi. 
İnşaat firmalarının, yaşanan sıkıntıların ardından güçlü bir birliktelik sağladığını kaydeden Keçeli, “Hepimiz aynı geminin içindeyiz. Doğru ve kaliteli malzeme, inovatif malzeme, doğru fiyatla yolumuza devam etmemiz, birbirimize itici güç olmamız lazım” diye konuştu. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum