İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü onursal üyesi Prof. Hanif Kara İstanbul'a geldi

Zamanın Ötesinden Tasarım Kâşifleri etkinliği kapsamında Geberit’in davetlisi olarak İstanbul’a gelen Strüktür Mühendisi Prof. Dr. Hanif Kara, mimarlık ve strüktürel tasarım kavramlarını İstanbul’da değerlendirdi

İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü onursal üyesi Prof. Hanif Kara İstanbul'a geldi
Editör: Hakan A.
26 Aralık 2019 - 11:08

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit, Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle gerçekleştirdiği ‘Zamanın Ötesinde Tasarım Kâşifleri’ etkinliğinin bu yıl yedincisini düzenledi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maçka kampüsünde gerçekleşen etkinliğin bu yılki konuğu, Strüktür Mühendisi Prof. Hanif Kara oldu.

Kara, Geberit’in 2019 yılı mottosu olan “Bir adım önde, ilk günden beri” çerçevesinde inovatif mimari formlara ve malzeme kullanımlarına; prefabrikasyon, sürdürülebilir inşaat, karmaşık analiz yöntemleriyle nasıl cevap bulduğunu detaylarıyla anlattı. Ayrıca Kara, bu bakış açısının ödüllü, öncü ve özgün projeler üzerinde çalışmasına olanak tanıdığını söyledi. Etkinlik kapsamında “Yeni Bir Çirkinlik Çağında, Tasarım Mühendisliği ile Ufak Tefek Yenilikler” başlıklı bir konuşma gerçekleştiren Prof. Kara, mimarlık ve strüktürel tasarım kavramlarını bir bütün olarak nasıl ele aldığını da detaylarıyla katılımcılarla paylaştı. "design-led" yaklaşımını benimsediğinin altını çizen Kara, bu bakış açısının AKT II'nin en yenilikçi inşaat projelerine imza atmasına ve Stirling Ödülü dahil olmak üzere son üç yılda 350'den fazla tasarım ödülü kazanmasına vesile olduğunu belirtti.

Kara: “Bir projeye mimar gözüyle bakabiliyorum”

Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi, Türkiye'de ve dışında önemli projelere imza atan Emre Arolat ise Prof. Kara’yı yakinen takip ettiğini söyledi. Yakın zamanda Kara’nın bir röportajını seyrettiğini söyleyen Arolat, Kara’nın ilhamını lengüistik, teknolojik ve estetik boşluklardan aldığını bildiğini belirtti. Çalışmalarında strüktürel mühendislik disiplininin yanı sıra mimari unsurları da yakından gördüğümüzü söyleyen Arolat, Hanif Kara’ya gözünün mimarlıkta mı olduğunu esprili bir dil ile sordu. Prof. Hanif Kara ise Arolat’a “Bir projeye mimar gözüyle bakabiliyorum” cevabını verdi. Tasarımı teknolojiyle birlikte kullanan ve bu şekilde geliştirilen ürünün işlevselliğini artıran Hanif Kara’nın son çalışması Bloomberg Genel Merkezi, 2018 yılında çevre dostu tararım olarak Stirling Ödülüne değer bulundu. GSD Harvard'da Mimari Teknoloji Uygulamaları alanında ders vermekte olan Kara, en prestijli mimarlık ödüllerinden birisi olan Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin Yönetim Kurulu'na atanan ilk mühendis olarak tarihe geçti. Kara, Kraliyet Mühendislik Akademisi üyesi, İnşaat ve Yapı Mühendisleri Enstitüsü üyesi ve İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü onursal üyesi. Öte yandan AKT II’nin güncel işleri arasında Bakü’nün simgesi Haydar Aliyev Kültür Merkezi, New York’un en popüler ve fotojenik noktası haline gelen 2.5 basamaklı, heykelsi yapı Vessel ve Norveç'teki Randselva Nehri'ni geçen burgulu köprü müze The Twist yer alıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum