Reklamı Geç
İnşaat çeliğindeki fiyat artışının nedeni hammadde...

İnşaat çeliğindeki fiyat artışının nedeni hammadde fiyatlarındaki ve kurdaki artış

Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci’nin İnşaat Çeliği tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

18 Mayıs 2017 - 15:49

İnşaat sektöründe kullanılan çeliğin fiyatında yaşanan artışa dikkat çeken Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "İnşaat çeliğindeki fiyat artışının nedeni hammadde fiyatlarındaki ve kurdaki artış" olduğuna dikkat çekti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Mayıs 2017 - İstanbul

Türk çelik sektörünün geçtiğimiz yıllarda inşaat çeliği üretim kapasitesi kullanım oranı yüzde 52’lerdeydi. Talep doğrultusunda üretimimiz artarak kapasite kullanım oranımız yüzde 65 seviyelerinde olduğunu hatırlatan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, "2017 yılının ilk çeyreğinde ham çelik üretimimiz yüzde 14 artmıştır. Bunun aksine 2017 yılının ilk dört ayında inşaat çeliği ihracatımız yüzde 7 oranında düşmüştür. Bir taraftan üretim artarken, diğer taraftan ihracatın düşmesi, ürünlerin artan bir oranla iç piyasaya verildiğini gösterir. Şu an yaşanan sıkıntı her seçim öncesinde oluşan belirsizlikler sebebi ile inşaat çeliğine olan iç talebin ertelenmesinden kaynaklanmıştır." dedi.

Referandum öncesinde ertelenen ve biriken taleplerin, referandumdan bu yana olan kısa süreç içinde uygulamaya konulması ile yurt içi inşaat çeliği talebinde artış görüldüğünün altını çizen Ekinci, "Ayrıca ham maddesinin yüzde 70’ini ithal eden sektörümüz, uluslararası fiyat oluşumlarından etkilenmektedir. Mamul ürün fiyatlarındaki artışın diğer önemli sebeplerinden biri de dolar kurundaki artıştır. Fiyat artışındaki temel nedenlerin bir kısmı bunlardan kaynaklanmaktadır. Sektörümüz de tüketicinin alım gücünü olumsuz etkileyen hammadde fiyat artışından ve kur artışından hoşnut değildir." diye konuştu.

Türk çelik sektörü, dünyaya entegre olmuş bir sektör olduğunu vurgulayan Ekinci, "Dünyanın ikinci büyük inşaat çeliği ihracatçısı olarak sektörümüzün uluslararası piyasa koşullarından farklı hareket etmesi mümkün değildir. Dünyanın en önemli çelik üretici ülkelerinin aralarında bulunduğu AB ile aramızdaki gümrük birliği anlaşmasından dolayı vergi oranlarımız sıfırdır. İhtiyaç olması halinde bu ülkelerden ithalat yapılması hususunda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Müteahhitlerimiz, dünyada devlet yardımı almadan ve dampingsiz olarak üretilen çeliklerin en ucuzunu üreticilerimizden temin etmektedir. Çelik sektörü olarak yalnızca dampingli ve devlet teşvikli ürünlerin ithalatına karşıyız. Dampingli ve devlet teşvikli ürünler daha ucuz olabilir ama bu durum hem serbest rekabet koşullarını ihlal etmektedir hem de bu ürünler çoğunlukla gerekli kalite özelliklerine sahip değildir. İnşaat çeliğinin statik özelliği çok önemlidir. Bu nedenle kalitesiz üretim yapan ülke ve üreticilerden inşaat çeliği ithal edilmesi büyük riskleri beraberinde getirir. Özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemiz için standart dışı inşaat çeliği ithalatı geri dönülmez zararlara neden olacaktır. Biz Türk çelik üreticileri olarak para için böyle risk taşıyan bir ürünü üretmeyiz. Tüm dünyada da bilindiği gibi, sertifikalı olan ürünlerimiz Dubai’deki Burj Khalifa ve Londra’daki Heathrow Havaalanı gibi birçok prestijli yapılarda kullanılmaktadır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..