İnşaat Demiri fiyatı son 3 ayda yüzde 28 arttı müteahit isyanda

İnşaat Demiri fiyatı son 3 ayda yüzde 28 arttı müteahit isyanda

İnşaat sektörünün en önemli kalemi demir fiyatlarında yaşanan büyük artışlar müteahhiti isyan ettirdi. Tahir Tellioğlu Bakanla görüşecek, 9 Haziran’a kadar fiyatlar düşmezse paydos edeceğiz dedi.

29 Mayıs 2017 - 07:29 - Güncelleme: 29 Mayıs 2017 - 11:16

Türkiye ekonomisinin en önemli mihenk taşlarından inşaat sektöründe şu sıralar en fazla konuşulan konu demir fiyatlarına yaşanan büyük artışlar oldu. Pek çok müteahhit inşaatını durdurma noktasına gelirken, Tellioğlu ise Bakanla yapılacak olan görüşmeyi işaret etti.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 29 Mayıs 2017 - İstanbul

Ekonominin lokomotif sektörü inşaatta fahiş fiyatlarla artmaya devam eden İnşaat demiri fiyatları en sonunda müteahhiti isyan ettirdi. imdi gözler Bakanla yapılacak olan görüşeye çevridli. Konuya ilişkin açıklamada bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, uyardı: “İşlerin açıldığı, istihdamın arttığı bir dönemde demir darbesi indi. 9 Haziran’a kadar Bakan Zeybekci ile istişare halinde olacağız. Sonuç alınamazsa işler durur.” dedi.

Tahir Tellioğlu açıklamasında, federasyonun yaklaşık 120 bin üyesinin önemli bir kısmının “iş durdurma ve paydos çağrısı” talep ettiğinin altını çizdi. 9 haziran tarihine kadar Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile yapılacak görüşmenin belirleyici olacağının altını çizen Tellioğlu,  sektörel olarak işlerin açıldığı ve istihdamın arttığı bir dönemde inşaat sektörüne adeta demir darbesi indirildiğini söyledi.  

Tellioğlu, Ülkemizin dünyada demir üreticisi olarak ilk 5’e girmiş olmasına ağmen, yaşanan demir kıtlığına, demir fiyatlarındaki aşırı yükselişe, adeta karaborsaya düşmesine anlam veremediklerini ifade etti. Tellioğlu, son 4 ayda demirin ton fiyatının bin 600 TL’den 2 bin 100 TL’nin üzerine çıktığını söyledi. 

Tellioğlu açıklamasında, demir türlerinin tamamının da piyasada bulunamadığını, bazı kişilerin, durumu fırsata çevirerek karaborsacılık yaptığına ilişkin ciddi bilgilerin olduğunu hatırlattı. Şimdi ise 120 binden fazla inşaat firmasının gözü Bakan Zeybekçi ile Tellioğlu arasında yapılacak görüşmeye çevrildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..