İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Ağustos ayı...

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi Ağustos ayı sonuçları

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi (İMSAD), Ağustos ayında yeniden 100 puanın üzerine çıktığı kaydedildi.

19 Eylül 2017 - 17:36

İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2016 yılı Haziran ayında 100 puanın altına düşen endeks böylece kayıplarını telafi etti. Bileşik Endeksi oluşturan Faaliyet, Güven ve Beklenti Endeksleri de Ağustos ayında yükseldi. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 19 Eylül  2017 - İstanbul

Bileşik Endeksi oluşturan Faaliyet, Güven ve Beklenti Endeksleri de Ağustos ayında yükseldi. Ağustos ayında bir önceki aya göre 0,94 puan artan Bileşik Endeks, geçen yılki seviyesinin 3,85 puan üzerine çıktı. Bununla birlikte Bileşik Endeks’te, son aylarda yaşanan hızlı toparlanmanın Ağustos ayında ivme kaybettiği belirtildi.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin, Ağustos 2017 sonuçları açıklandı. Haziran 2016’da 100 puanın altına düşen ancak Ağustos 2017’de yeniden 100 puanın üzerine çıkması sonucu kayıpların telafi edildiği vurgulanan ‘Bileşik Endeks’te, sektöre yönelik şu tespitler yer aldı:

Faaliyetlerde toparlanma Ağustos’ta da sürdü

Temmuz ayında önemli bir genişleme gösteren faaliyetlerdeki artış, Ağustos ayında yavaşlayarak devam etti. Faaliyet Endeksi’nin Ağustos ayında 1,8 puan artması sonucu faaliyetlerin orta vadeli dinamikleri güçlenmeye devam etti. Faaliyet Endeksi Ağustos ayında geçen yılın Ağustos ayı seviyesinin 20,2 puan üzerine çıktı.

Bununla birlikte özellikle iç pazarda doygunluk seviyesine yaklaşıldığı görüldü. Yurtiçi satışlardaki artış Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşladı. İhracat ise altı ay sonra bir önceki aya göre gerilerken, üretimde sınırlı bir artış yaşandı. Tahsilat hızı artışı ise mevsimsellik etkileri ile yeniden durağanlaştı. Faaliyet Endeksi değerlendirmesinde, faaliyetlerin dinamiklerinin, canlanmanın yavaşlayarak süreceğini gösterdiği belirtildi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..