Reklamı Geç
İnşaat projeleri ve konutta 13 yılın patlaması

İnşaat projeleri ve konutta 13 yılın patlaması

Açıklanan son konut satış rakamlarını değerlendiren TOKİ Başkanı Turan, "konut üretiminde, satışlarında 13 yılın rekoruna imza atıldı" dedi.

31 Ekim 2016 - 09:02 - Güncelleme: 31 Ekim 2016 - 09:03

Konut satış rakamlarınınn açıklanması sonrasında TOKİ Başkanı Turan özel açıklamalarda bulunurken, idarenin işlerine ve konutta yaşanan üretim ve satış patlamasına dikkat çekti. Günün son dakika emlak haberleri  diğer gelişmeler...

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) M.Ergün Turan önemli bilgileri paylaştı. 

Türkiye'de 81 il üzerinde konut inşaa eden, sosyal konutlarını, emekliler, şehit aileleri, gaziler,engelli vatandaşlar ve yoksul kesim için inşaa eden TOKİ rekorlara imza atmaya devam ediyor. Konut üretiminde rekorları tazeleyen TOKİ 64 bin konut inşaa etti. Bu yıl sonunda rekor yeni rekor geliyor.

"Bu yıl ile birlikte toplu konut üretiminde ve satışlarında 13 yılın rekorunu kırmış olduk. 64 bin konut  inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar  inşa ediyoruz. bizde balon yok  talep patlaması var. Türkiye'nin neresinde olursa olsun 100 konut inşaa ediyorsak 1000 kişi başvuru yapıyor, yani 10 katı talep oluyor. TOKİ konutlarında talep patlaması yaşanıyor." diye konuştu.

Konutta rekor...

Konut satışlarında yaşanan artış için değerlendirmelerde bulunan Turan açıklamasında, " Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış oldu. Banka kredi faizlerinin bu artışta etkisi var ama öncelik, 15 Temmuz sonrasında yapılan dev konut satış kampanyaları oldu. Emlak Konut ve GYODER'in kampanyasına destek veren tüm inşaat şirketleri, projelerini bu kampanyada satışa sundu. Satışları olumlu etkiledi, etkilemeye devam edecek." dedi.

Konut kredisi banka faizleri daha fazla inmeli!

Banka kredisi faiz oranlarına dikkat çeken TOKİ Başkanı Turan, " Uzun vadede konut faizlerinin 0,90'ın hatta 0,85'in altına getirilmesi öncelikli isteğimiz. Bankalarımız iyi niyetli bir adım attı. Şimdi elini daha fazla taşın altına koymaları gerek. İstikrarı korumanın dışında geliştirmeleri gerek.  İnşallah faizler yıllık yüzde  10 bandının altında olursa dar gelirli vatandaşlarımızın da konut sahibi olması  daha da kolaylaşır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..