İnşaat sektörü yükselişini sürdürüyor

İnşaat sektörü yükselişini sürdürüyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) verilerine göre Hazır Beton Endeksi, ağustos ayında 100,34 değerine ulaşarak önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 arttı.

18 Eylül 2017 - 13:14

Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Eylül  2017 - İstanbul

2017 yılının ilk yarı verilerini açıklayan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) açıkladığı rakamlara göre, iç pazarda düşüş yaşanırken ihracat hız kesmeden artışını sürdürdü.

Belirtilen dönemlerde üretilen çimentonun yaklaşık %11,5’i ihracata konu olurken yine 2017 yılı ilk 6 ayında iç satışlarda %4,3 düşüş,çimento ihracatında ise %1,1’lik artış gerçekleştiği belirtiliyor.İlk yarıda 36milyon tonaçimento üretimi gerçekleşirken bunun 32 milyon tondan fazlası iç satış, 4 milyon tondan fazlası ise dış satış olarak kaydedildi.

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ağustos ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre %0,6’lık artış ile en fazla artış gösteren endekslerden biri oldu. Ankete katılan firmaların %59’u ağustos ayında satışlarının arttığını belirtirken satışlarında önceki aya göre azalma olduğunu ifade edenlerin oranı %14’te kaldı. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu söyleyenlerin oranının %50’nin üzerinde olması, faaliyetteki hareketlenmeyi teyit etti.

temmuz ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre %0,3 arttı. Bu artış pozitif bir artış olmakla birlikte diğer endekslere kıyasla düşük kaldı. Endeksin değerinin eşiğin altında kalması, sektörün ekonomiye olan güvenin istenilen düzeyde olmadığını ortaya koydu. Ankete katılanların %11’i yeni istihdamı düşünürken, yeni yatırım düşünenlerin oranı ise %15 oldu. Ankete katılan firmaların %30’u tedarikçilere verdiği siparişin önümüzdeki üç ayda artacağını düşündüğünü belirtti.

Beklenti Endeksi 0,6 oranında artış gösterdi

İnşaat sektörünün önümüzdeki dönemde gidişatını göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin ağustos ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %0,6 oranında artış gösterdi. Önümüzdeki üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı %55 iken, satışların azalacağını düşünenlerin oranı %18 oldu. Gelecek üç ayda girdi stoklarını artıracağını söyleyen firmaların oranı ise %60 olarak gerçekleşti.

Hazır Beton Endeksi önceki yılın aynı ayına göre arttı

Bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi de bu gelişmelerden etkilenerek ağustos ayında 100,34 değerine ulaştı. Böylece önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 oranında artış gösterdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..